בדיקת BNA מבית אלמינדה

מהי בדיקת אלמינדה?

בדיקת אלמינדה או בשמה המדוייק בדיקת BNA (Brain Networks Analytics) הינה בדיקה פשוטה ולא פולשנית המודדת את הפעילות המוחית. המדידה מתבססת על רישום EEG (הפעילות החשמלית של המוח) בזמן שהמאובחן מבצע משימה קוגניטיבית (משימה פשוטה המתבצעת מול מסך מחשב). באמצעות בדיקה זו אנו בקליניקה מקבלים הצצה לאיך המוח של המאובחן מעבד את הגירויים המוצגים לו על המסך, כמה המוח התאמץ בזמן עיבוד המידע, אילו אזורים מוחיים הוא הפעיל ובאיזו מהירות.

 

לשם מה אנחנו זקוקים לבדיקה כזאת?

עד היום אבחון התבצע בקליניקה אך ורק על בסיס ההתנהגות של המאובחן בעת ביצוע המשימה. ניתוח הפעילות שלו – מה הוא עשה נכון והיכן שגה. בטבעה, בדיקה כזו תלויה מאוד בהתנהגות הנבדק ובמוטיבציה שלו. הבדיקה לא לימדה אותנו רבות על אופן הפעולה של המוח. בשונה מכך, בדיקת ה BNA מאפשרת לנו לצפות במוח בזמן שהוא מבצע את המשימה ולהבין את הדרך שבה הוא מתמודד איתה. נחדד זאת באמצעות דוגמא קיצונית: נניח שאדם באופן מכוון עושה טעיות במבחן. תוצאות המבחן יראו, שהמוח עובד לגמרי תקין, ויש פער בין יכולת המוח התקינה והביצוע הלקוי. זו דוגמא שבה המסקנה היא שאין בעיה מוחית ויש בעיה במוטיבציה.

דוגמא אחרת, הפוכה לחלוטין, נובעת מכך שמוח האדם גמיש.  לכן פעמים רבות אנשים מצליחים לבצע משימות ללא שגיאות כיוון שהצליחו לפצות על תפקודים מוחיים לקויים ע”י הפעלת איזורים אחרים ופיתוח אסטרטגיות פתרון יעילות. זוהי דרך טובה בה המוח מאפשר התמודדות תקינה ביום יום. אולם, כשמדובר באבחון של בעיה מוחית, המעקפים שהמוח בנה ושמפצים על הקושי ביום יום מונעים מאיתנו לאתר מה במוח עובד באופן לא תקין ושעלול להיות מקור למחלה או לתסמונת מוחית.

 

מי יכול להנות מהבדיקה?

הבדיקה קיבלה אישורים רגולטוריים בארץ ובעולם לשיווק הבדיקה ככלי המסייע להערכה קלינית, לדיאגנוזה, לתכנון ולניהול הטיפול במגוון רחב של התוויות קליניות בתחומי הנוירולוגיה, הפסיכיאטריה ועוד[1]. כבר כיום, באתרים רבים בארץ ובעולם הבדיקה מסייעת לרופאים ולקלינאיים באבחון של בעיות זיכרון (דמנציה), דיכאון, והפרעת קשב. בנוסף, הבדיקה מאפשרת לרופא לקבל החלטות נכונות יותר בקביעת הטיפול.

היות והבדיקה עושה שימוש בטכניקת מדידה שנחקרה במשך שנים רבות (EEG-ERP), היא מוסיפה מידע לקלינאי המאבחן גם במצבים נוספים כגון: צניפת ראש, חבלות ראש במהלך פעילות ספורטיבית, פוסט טראומה, שבץ מוחי, חרדה, אוטיזם, הפרעה דו-קוטבית, הפרעת פאניקה וסכיזופרניה. היא מאפשרת לקלינאי המיומן לקבל החלטות מושכלות יותר באבחנה של מקרים מורכבים.

 אז מה בעצם ייחודי בבדיקת אלמינדה?

לבדיקת אלמינדה מספר יתרונות על פני בדיקות אחרות:

 • היא מתבססת על בסיס נתונים רחב מאד הכולל למעלה מחצי מיליון בדיקות שבוצעו ברחבי העולם, כך שהיא מספקת מידע נורמטיבי יחיד מסוגו לגבי הפעילות המוחית הבריאה בכל קבוצת גיל.
 • הבדיקה נשענת על אלגוריתם ייחודי של בינה מלאכותית המאפשר קבלת דפוס תגובה מוחי אופייני לאדם המאובחן. המידע של הפעילות בכל המוח נאסף בו זמנית וכך ניתן לנתח אותו ולהבין את התפקוד של המוח בכללותו. זאת בשונה מבדיקות מבוססות EEG אחרות שמסוגלות לתת פרטים רבים על פעילות המוח אך לא לארגן אותם לכדי דפוסים מובחנים של פעילות. רק אלגוריתם של בינה מלאכותית מכיל כוח עיבוד מספק על מנת לזהות דפוס של פעילות ב’ים’ המידע הנאסף.
 • הבדיקה מתרחשת תוך כדי ביצוע של משימה קוגניטיבית המאתגרת את המוח במטלות פשוטות יחסית, אך שמלמדות אותנו הרבה על אופן פעילותו בשיגרה. לפיכך הבדיקה מאפשרת לנו לקבל מצד אחד, מידע איך האדם התנהג מבחינת זמני תגובה, אופי הטעויות שביצע וכו’ ומנגד, ואיך המוח שלו פעל. ההשוואה בין שני ערוצי המידע הללו מאפשר לנו להשוות ביצוע תקין של המשימה לפעילות מוחית לא תקינה ולהיפך, ועל ידי כך לנסות להבין טוב יותר את מצב בריאותו המוחי של המאובחן.
 • הטכנולוגיה המצויה בלב הבדיקה מוגנת ב-60 פטנטים שיישומם מאפשר את רמת האיכות הגבוהה של הבדיקה.

 

כיצד מתבצעת הבדיקה?

במהלך הבדיקה תונח על ראשך רשת של אלקטרודות שנטבלו בתמיסה של מי מלח ומעט שמפו. האלקטרודות קולטות את האותות באופן פסיבי, ולכן שיטה זו בטוחה לכל וניתן לחזור עליה כמידת הצורך ללא כל סכנה. לאחר הנחת רשת האלקטרודות תתבקש למלא אחר משימה קוגניטיבית פשוטה כמיטב יכולתך. מהלך הבדיקה הוא כעשרים דקות[2].

 

האם הבדיקה מוכרת על ידי הגורמים השונים?

בדיקת אלמינדה קיבלה אישור מה- FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקאי) ה- CE (תו התקן האירופי) והאגף למכשור רפואי במשרד הבריאות. משמעות האישור היא שהבדיקה נערכת על פי הכללים המדעיים המקובלים ונחשבת מהימנה ותקפה בהתאם לקריטריונים המחמירים של רשויות הרגולציה. לפיכך היא יכולה לשמש כלי אובייקטיבי בקבלת החלטה על קביעת אבחנה. חשוב לזכור כי כל קביעת אבחנה מבוססת על מספר מקורות ולא על כלי אבחון יחיד. אולם, כלים אבחוניים אובייקטיביים מעלים את תוקף האבחנה, ולכן היא נחשבת כתקפה יותר.

 

איך מתכוננים לבדיקה?

לקראת הבדיקה ישנה הקפדה על תנאי בדיקה מיטביים, כך שנוכל לקבל נתונים על הפעילות המוחית באיכות הגבוהה ביותר. שמירה על מספר כללים פשוטים שיפורטו להלן תביא לבדיקה איכותית יותר. לכן, יש להקפיד על הדברים הבאים:

 • אין לצרוך סמים או תרופות שאינן במרשם / הכרחיות במהלך 24השעות שלפני בדיקת ה-™ BNAשלך, מכיוון שאלו משפיעות על תפקוד המוח ועלולות להטות את תוצאות הבדיקה. שים לב כי זה כולל גם צריכת פנאי (למשל אלכוהול, קנביס וכו’.) במקרה של ניקוטין, אתה יכול להמשיך בהרגלך.
 • יש להקפיד על שנת לילה מלאה לפני יום בדיקת ה-™.BNA
 • ביום הבדיקה, אל תשתמשו בתכשירי טיפוח שיער כגון ג’ל, מוס ותרסיס שיער.
  מוצרים אלה משבשים את קליטת האלקטרודות ועלולים להביא למצב שבו לא יהיה ניתן לבצע בדיקת ™BNA.
 • מאחר שמספר אלקטרודות יונחו גם על הלחיים והמצח, אין למרוח תכשירים קוסמטיים או משחות על הפנים.כל סוג של איפור (מייק-אפ, פודרה, סומק וכו’) משבש את קליטת האלקטרודות ולכן יהיה עלינו להסירו לפני חיבור האלקטרודות.
 • אל תשתו קפה במהלך השעתיים שלפני בדיקת ™ BNAמכיוון שקפה עלול לגרום לשינוי מסוים באותות הטבעיים של המוח.
 • אם אתם משתמשים בעזרי תיקון ראייה, הרכיבו משקפיים ולא עדשות מגע במהלך הבדיקה.הדבר יסייע להפחית את מספר המצמוצים, וימנע שיבוש של האותות והטיית תוצאות הבדיקה.

למרות כל זאת, הרמה הטכנית של בקרת האיכות מאפשרת לנו להגיע לתוצאות איכותיות גם בתנאים פחות אידיאליים.

[1]https://medicaldevices.health.gov.il/search?accessoryName=&manufacturerName=elminda&importerName=

[2] עבור כל משימה קוגניטיבית

סרטון המסביר על בדיקת BNA (עם כתוביות בעברית)