טיפול באוטיזם (ASD)

הילד שלך אובחן על הספקטרום האוטיסטי?

היית רוצה לסייע לו להתמודד טוב יותר עם הקשיים בתקשורת ובהתנהגות?

הטיפול בנוירוקליניק, מסייע בשיפור כישורי שפה, תקשורת, מיומנויות חברתיות, הפחתת אימפולסיביות, התקפי זעם וחזרתיות בהתנהגות ובדיבור.

* הטיפול מוצע למבוגרים ולילדים החל מגיל 3.

טיפול באוטיזם

להיות על הספקטרום האוטיסטי, מה המשמעות?

אוטיזם היא הפרעה נוירולוגית התפתחותית מולדת המתאפיינת בקשיים חברתיים, בקשיי תקשורת ובהתנהגויות חריגות.
טווח החומרה של התסמינים השונים נבדל מאדם לאדם ונע בין קשיי תקשורת לבין העדר מוחלט של תקשורת בין אישית, ועל כן מגדירים אוטיזם כהפרעה על הספקטרום. הגורם לאוטיזם לא תמיד ידוע ואדם יסבול מההפרעה משך כל חייו.
טיפול תרופתי עשוי להקל על הסימפטומים, אך התרופות גורמות לתופעות לוואי רבות ואינן מטפלות בסימפטום העיקרי המאפיין את התסמונת והוא הליקוי החברתי. טיפולים שונים אצל קלינאית תקשורת כמו גם טיפולים התנהגותיים יכולים להועיל במקצת.

טיפול באוטיזם

טיפול באוטיזם באמצעות נוירופידבק (לילדים ולמבוגרים)

ילדים אוטיסטים שטופלו באמצעות טכנולוגיית נוירופידבק שיפרו את התקשורת הבין-אישית שלהם עם סביבתם הקרובה והפגינו פחות סימנים של אי-שקט, חרדה והתנהגות חריגה, כפי שתועד במאמרים מדעיים רבים.

מאות מאמרים מדעיים בודקים את נושא התפקוד המוחי אצל האדם הסובל מאוטיזם ומהם עולה, שמדובר בהפרעה רחבת היקף הפוגעת באזורים רבים במוח. השיפור במצבם של הילדים הללו באמצעות נוירופידבק ניכר, אם כי להבדיל מטיפול בנוירופידבק בהפרעות אחרות, כאן אין המטרה החלמה מלאה. בעקבות הניסיון שנצבר בנוירוקליניק אנו יודעים, שאפשר לעיתים לחוש בשינוי כבר מהפגישות הראשונות, אך בשל מורכבות הבעיה מדובר בטיפול הדורש התמדה ופגישות מרובות.
במחקרים שונים הוכח, שגם ילדים אוטיסטים שאינם מוכנים לשתף פעולה בטיפול מגיבים באופן חיובי, בתנאי שהם מוכנים לשאת את חיבור החיישן על ראשם. במקרים מעין אלה אנו משתמשים בחיזוק צלילי בלבד שהילד שומע גם אם אינו מתבונן במסך.

סיפור אישי של אמא לילד אוטיסט שטופל בעזרת נוירופידבק

טיפול באוטיזם באמצעות גרייה מגנטית מוחית עמוקה (למבוגרים)

הטיפול בגרייה מגנטית עמוקה מבוסס על כך שניתן לגרות אזורי מוח עמוקים ובהם אותם אזורים הפגועים אצל הסובלים מאוטיזם. DeepTMS (גרייה מגנטית מוחית עמוקה) הוא טיפול בטוח ולא פולשני, בטיפול זה משתמשים בקסדה מגנטית המונחת על ראשו של המטופל. הקסדה הייחודית מאפשרת להגיע לאזורים מוחיים עמוקים לגרות את אותם וכך לשפר את הפעילות העצבית בצורה ממוקדת. הגרייה המגנטית העמוקה מאפשרת לשפר מגוון ביצועים הקשורים לתפקוד החברתי ולמצב הרוח.
זהו הטיפול הביולוגי הראשון שהוכר על ידי רשויות הבריאות בארץ ובעולם לטיפול בהפרעות אוטיסטיות. הטיפול יעיל מאוד וניתן להתרשם מהשפעתו החיובית כבר לאחר כשבועיים מתחילתו. הטיפול בטוח מאוד ולא ידועות תופעות לוואי ארוכות טווח.

הטיפול בגרייה מגנטית עמוקה כרגע מאושר רק למבוגרים מעל גיל 18.

 • מוכח מחקרית
 • ההשפעה נשמרת לטווח הארוך
 • הטיפול יעיל במגוון רחב של גילאים
 • 80% מהמטופלים מדווחים על הקלה בסימפטומים
 • הטיפול נעשה בפיקוח רפואי
 • טיפול לא פולשני ולא תרופתי

 • הטיפול עובד! צוות מקצועי, ד”ר תודר מלווה ומכיר את המטופלים, והבנות במשרד, משדרות מקצועיות ואדיבות.

  ב. (מטופל לשעבר)לעוד המלצות ומכתבים ממטופלים...

 • מכתב מאת אמא של א. מטופלת בת 27, המאובחנת על הספקטרום האוטיסטי שטופלה בטכנולוגיית DeepTMS

  אני רוצה לשתף אותך שמצבה של א. טוב מאד! היא הפסיקה לחלוטין ליטול תרופות, מצב הרוח שלה משתפר בהחלט – היא שומרת על קשר עין בצורה כמעט מוחלטת, היא שמחה. לא מזמן החלה להשתתף בקורס בישול בקבוצה, משתפת פעולה בשיחות ואף מחפשת עבודה. חלפו כבר שלושה חודשים מאז שהסתיים הטיפול אצלכם ואפילו הרופאים כאן מתרשמים מהתקדמותה. אני מודה לך על כל התמיכה, הדאגה והעזרה.

  אמא של א.


 • ד״ר דורון רופא מעולה מבין עניין ועוזר הרבה גם מעבר לשעות העבודה שלו, זה כלל לא מובן מאליו, המשך כך.

  א. (מטופל לשעבר)


 • הצוות מקצועי ואדיב. מעולם לא נתקלתי ברמה כזאת של אכפתיות, הסבר מדוייק על הטיפול וכן רמת התעניינות בתגובות שלאחר הטיפול. יישר כח!

  י. (מטופל לשעבר)


 • היחס והשרות שקיבלתי, היה מצוין, ד”ר דורון תודר בן אדם חם אמפטי מקשיב ובעל מקצוע בפסיכיאטריה. לי היה תמיד נוח לשוחח ולהתייעץ איתו, והוא עזר לי למטרה שבאתי

  ב. (מטופל לשעבר)


תיאור מקרה של טיפול באוטיזם

 • ה. הגיעה לטיפול בגיל 12. מגיל צעיר אובחנה כסובלת מאוטיזם. במבט ראשון נראתה ילדה רגילה, אך לאחר זמן מה בחברתה, אי אפשר היה שלא להבחין בקשייה. היא נטתה להגיב לכל קונפליקט בצעקות ובכעס שביטאה בכך שהלכה לפינה והסתגרה שם בתוך עצמה למשך זמן רב. התנהגות זו גבתה ממנה מחיר יקר מבחינת הקשר עם בני גילה. היא הביעה רצון לשחק עם ילדים בני גילה אך בפועל, חוויות הדחייה החוזרות גרמו לה לכעס רב ולעצב. גם בבית הספר הגיבה בצורה קשה לכל שינוי בסיטואציה או לסטייה מהשגרה. כל שינוי שהתרחש הצריך שבועות ארוכים של הסתגלות: שינויים כגון החלפת מורה או החלפת כיתה הכבידו עליה מאוד. 
  ה. טופלה עם מספר פרוטוקולים של נוירופידבק במשך 60 פגישות. כבר מהפגישה החמישית אפשר היה לשים לב לשינוי הניכר שחל בה. הרמזים הראשונים לשינוי היו כאשר הלכה לקייטנה במהלך החופש הגדול. בניגוד לעבר, היא הסתגלה למקום החדש תוך יום והלכה לשם בשמחה. גם בקייטנה התגלו קשיים וקונפליקטים, אך הפעם היא התרצתה וחזרה לפעילות תוך זמן קצר ולא עוד הסתגרה בתוך עצמה למשך שעות רבות כבעבר. ה. סבלה כל ילדותה מהתפרצויות זעם ובכל פעם שלא קיבלה את מבוקשה, הגיבה בצורה קשה. עם הטיפול חל שיפור ניכר והתפרצויות הזעם פחתו במידה ניכרת. 
  בפגישה העשרים ההורים דיווחו שלראשונה בחייה ה. החלה לשקר. היא שיקרה כאשר לא רצתה לעשות שיעורי בית או במצבים נוספים. במקביל ההורים דיווחו על כך, שגם מבחינה חברתית חל שיפור ניכר במצבה. היא אף החלה ללכת לשחק עם ילדים אחרים בביתם – דבר שמעולם לא עשתה קודם לכן. התנהגויות נוקשות שונות שה. סבלה מהם כגון רחצה ואכילה הפכו לקלים יותר וה. הצליחה להתגמש ולהתאים עצמה לנסיבות המשתנות. 
  כמה חודשים לאחר תחילת הטיפול ה. נבדקה על ידי פסיכאטר הילדים שעקב אחריה. לדבריו ,”אלמלא היה מכיר אותה מהעבר לא היה מאבחן אותה כיום כסובלת מבעיה בקשת האוטיסטית”.


תקציר מאמרים בנושא אוטיזם

 • שם מאמר : טיפול נוירופידבק בזמן שינה לילד אוטיסט שלא משתף פעולה
  מקום פרסום : neuroregulation

  מטרת המחקר: טיפול בניורופידבק (NF)  נמצא כיעיל בהחלט בהקלת והפחתת תסמינים בילדים על הספקטרום האוטיסט (ASD).  אולם, ילדים המאובחנים על הספקטרום האוטיסטי בתפקוד נמוך מתקשים בד”כ לשתף פעולה עם הטיפול.  מתוך ההבנה כי הטיפול עצמו יעיל לילדים אלו וכי הם מתקשים לשתף עמו פעולה,  ביצענו מחקר על מנת להעריך אם טיפולי נוירופידבק יעילים ובטוחים גם בשינה ומהווים פתרון לחוסר שיתוף הפעולה המתואר. שיטת המחקר: ילד בן 9, המאובחן על הספקטרום האוטיסטי בתפקוד נמוך, ביצע טיפולי NF  פעמיים בשבוע למשך 30 דק’ פעמיים בשבוע. הטיפול בוצע ע”י הוריו בבית, במהלך שינה. בפרוטוקול הטיפול שהורכב עבורו, התרכזנו בפעילות באיזורים סנסורים (תחושתיים) ומוטורים (תנועתיים).
  תוצאות המחקר הראו כי הטיפול שמבוצע בשינה, אכן יעיל ונטול תופעות לוואי. ההורים דיווחו על שיפור כללי- שיפור התנהגותי , ריגשי ושיפור שפתי- תקשורתי. לבסוף, המטופל אף הצליח לשתף פעולה גם במסגרת טיפול בעירנות מלאה.
  מסקנות: דיווחי ההורים מעידים על כך כי טיפול בשינה לילדים המאובחנים על הספקטרום האוטיסטי בתפקוד נמוך אפשרי, בטוח ואף יעיל במיוחד ומהווה הבטחה טיפולית.

  מחקרם של ד”ר תודר, ד”ר אבירם ולימור נוס, צוות נוירוקליניק.


 • שם מאמר : טיפול באמצעות גריה מגנטית עמוקה בספקטרום האוטיזם
  מקום פרסום : Brain stimulation 7 (2014) 206-211

  מטרת המחקר הייתה לבדוק האם טיפול באמצעות גריה מגנטית עמוקה יכול לשפר תפקוד חברתי באוטיזם. מחקרים רבים שנערכו בעבר מצאו כי באוטיזם ישנה פעילות מוחית אבנורמלית; לדוגמא, האזור המוחי שאחראי על היכולת להבין את המחשבות, הכוונות והאמונות של אדם אחר, פחות פעיל בקרב אוטיסטים.
  במחקר הנוכחי השתתפו 28 מבוגרים המאובחנים באוטיזם בתפקוד גבוה או בתסמונת אספרגר. המשתתפים הוקצו באופן אקראי לאחת משתי קבוצות- קבוצה שעברה טיפול אמיתי באמצעות גרייה מגנטית עמוקה במשך 5 ימים ברצף, וקבוצה שעברה טיפול מדומה. לאחר הפסקה של 5 ימים, כל מטופל עבר לקבוצה השניה למשך 5 ימים נוספים.
  בטיפול המדומה המטופלים חבשו את אותה הקסדה של גירוי מגנטי עמוק, שמעו את רעשי המגנט, והרגישו ויברציות של הקסדה אך לא קיבלו גירוי אמיתי. מבחני הערכה הועברו לפני הטיפולים, מיידית אחריהם וחודש לאחר תום הטיפולים.
  תוצאות- בהשוואה בין המדידה שנערכה לפני הטיפול, לבין המדידה שנערכה חודש לאחר הטיפול נמצא שרק הטיפול האמיתי הצליח להפחית את הסימפטומים שקשורים לחוסר תפקוד חברתי. כמו כן, הטיפול האמיתי הצליח להפחית את החרדה שמתעוררת בסיטואציות חברתיות ורגשיות מורכבות. בנוסף, נמצאה ירידה כמעט מובהקת בסימפטומים שקשורים לנטייה לדמיין את עצמך כדמות לא אמיתית, ועלייה בשליטה העצמית הקשורה לפן הרגשי.
  לטענת החוקרים הטיפול עורר אזורים במוח הקשורים היכולת להבין את האחר, שלא עבדו ביעילות בקרב אוטיסטים. יתכן ששינויים אלה ישמרו לטווח ארוך ויאפשרו למטופלים לפענח את סביבתם החברתית בצורה טובה יותר, ובאמצעות כך יפחתו סימפטומים שקשורים לחוסר תפקוד חברתי אצל אוטיסטים.
  מסקנת המחקר הינה שטיפול באמצעות גרייה מגנטית עמוקה מוביל להפחתה של סימפטומים הקשורים לחוסר תפקוד חברתי וחרדה הנובעת מסיטואציות חברתיות. החוקרים מציעים שמחקרי המשך יבדקו את השפעתם של טיפולים ממושכים יותר על מנת לשחזר את התוצאות ולהביא לתגובה קלינית משופרת.


 • שם מאמר : אימון נוירופידבק מייצר נורמליזציה במדדים התנהגותיים ומוחיים בקרב מטופלים עם אוטיזם בתפקוד גבוה
  מקום פרסום : Philos Trans R Soc Lond B Biol Sci. 2014 Apr 28;369(1644):20130183

  אוטיזם הינה בעיה נוירו-התפתחותית שמובילה לקשיים בהתנהגות, ביכולות החברתיות וביכולות התקשורתיות. קשיים אלה נובעים ככל הנראה מקישורים לקויים במח.
  אימון נוירופידבק נמצא כטיפול מבטיח באבנורמליות תפקודית ומבנית במח. במחקר הנוכחי, בדקו כיצד אימון נוירופידבק יכול להפחית סימפטומים אצל ילדים עם אוטיזם, באמצעות אימון של תאי עצב מסוימים שנמצאו קשורים לבעיות בתפקוד החברתי והקוגנטיבי (כגון, היכולת להבין את הכוונות של אדם אחר, והיכולת להביע אמפתיה).
  במחקר בחנו 30 שעות טיפול בקרב 13 ילדים עם אוטיזם, בגילאי 7-17, וילדים בקבוצת ביקורת. הילדים עברו טיפול או שניים בשבוע, שאורכו נע בין 45-60 דקות. במהלך הטיפול הם צפו בסרטי ילדים, ועברו אימון של גלי מח הקשורים למיקוד קשב, הסחות דעת ותנועה.
  שתי הקבוצות ערכו בדיקת QEEG לפני ואחרי האימון שנועדה לבחון את השינוי בתבנית גלי המח. כמו כן, ההורים מילאו שאלונים התנהגותיים לפני ואחרי הטיפול הנוגעים לתפקוד חברתי, שפה, תפקוד יומיומי ועוד.
  התוצאות הראו שיפור ניכר בקרב המטופלים עם האוטיזם, אך לא אצל נבדקי הביקורת. ממצאים אלה מוכיחים שיצירת שינויים בתפקוד תאי העצב, יכולה להוביל לפעילות נורמלית יותר של רשתות עצבים לא מתפקדות בקרב מטופלים עם אוטיזם. כתוצאה מהפעילות התקינה, ניתן לראות שיפור בסימפטומים המאפיינים מטופלים על ספקטרום האוטיזם.


 • שם מאמר : ויסות פעילות מוחית באמצעות שילוב בין גירוי מגנטי ונוירופידבק לטיפול בתסמונת הספקטרום האוטיסטי
  מקום פרסום : Applied psychophysiology and biofeedback (2014) 39:237-257

  תסמונת הספקטרום האוטיסטי (ASD) היא הפרעת התפתחותית המאופיינת בקשיים באינטראקציה חברתית, קשיי שפה, התנהגות סטריאוטיפית ותחומי עניין מצומצמים. מחקרים קודמים מצאו שטיפול בגרייה מגנטית הוביל לתוצאות חיוביות הן בדפוסי פעילות מוחית והן בהתנהגות אצל מטופלים המאובחנים בתסמונת הספקטרום האוטיסטי.
  במחקר הנוכחי, במטרה לחזק ולהאריך את ההשפעה החיובית של טיפול בגרייה מגנטית , עברו המטופלים במקביל לטיפולי הגרייה המגנטית גם סדרה של טיפולי נוירופידבק (NFB).
  המחקר נערך על 42 ילדים שאובחנו כלוקים בתסמונת הספקטרום האוטיסטי, מתוכם 20 ילדים עברו סדרה של 18 טיפולים משולבים של גרייה מגנטית ונוירופידבק, ו22 ילדים נוספים חיכו ברשימת המתנה, כלומר לא עברו כל טיפול. כל הילדים נבחנו במבחנים התנהגותיים ורישומי פעילות מוחית טרם הטיפול ואחריו. במקרה של קבוצת רשימת ההמתנה, המדדים נדגמו במקביל לקבוצת הניסוי אך ללא כל טיפול בין הבדיקות.
  התוצאות מצביעות על שיפור משמעותי עבור הילדים שסיימו את סדרת הטיפולים המשולבים ביחס לקבוצה שלא עברה טיפול. תוצאות אלה באות לידי ביטוי הן בדפוסי הפעילות המוחית והן במדדים ההתנהגותיים בהם נצפתה פחות היפראקטיביות, פחות התנהגות חזרתית, שיפור בריכוז ובדיבור. 
  מחקר חשוב זה הוא הראשון לשלב בין טכנולוגיית נוירופידבק לבין טכנולוגיה של גרייה מגנטית בטיפול בתסמונת הספקטרום האוטיסטי. בעוד מחקרים קודמים הדגימו את היעילות של כל אחד מהטיפולים בנפרד, במחקר הנוכחי הגדילו החוקרים לעשות ושילבו בין השניים מתוך הנחה שהדבר יאפשר תוצאות חזקות וארוכות טווח.


 • שם מאמר : ההשפעה ארוכת הטווח של נוירופידבק על ילדים אוטיסטים
  מקום פרסום : Research in Autism Spectrum Disorders, 2008

  במחקר של קבוצת חוקרים מאוניברסיטה בהולנד טופלו 14 ילדים אוטיסטים באמצעות 40 מפגשי נוירופידבק. כבקרה שימשו ילדים אוטיסטים אחרים בני אותו גיל שקיבלו טיפולים זהים למעט נוירופידבק. הוכח כי הטיפול הביא לשיפור ניכר במדדים רבים כמו קשב, תכנון, תקשורת מילולית ולא מילולית, בעיות התנהגות ועוד.
  מחקר זה חזר לאותם ילדים 12 חודשים לאחר סיום המחקר. שוב הם נבדקו יחסית לחבריהם והתברר שהישגי המחקר הקודם נשמרו גם שנה לאחר סיומו. 
  חשוב להבין שבמחקר הושוו תוצאות הילדים בשלוש נקודות זמן: נקודת הבסיס טרם לתחילת הטיפול בנוירופידבק, נקודת סיום טיפול לאחר 40 מפגשים של נוירופידבק ונקודת מעקב 12 חודשים מסיום הטיפול בנוירופידבק. כיוון שכך ניתן להתרשם מציוני הילדים בשלוש נקודות הזמן ולראות באופן ברור את מצב הילד. המחקר הוכיח כי הישגי הטיפול של הילדים נשמרו באופן מלא.

  מאמר זה חשוב כיוון שהוא מספק נתונים על ההשפעה ארוכת הטווח של הטיפול בנוירופידבק. אנו מכירים מחקרים ארוכי טווח בתחום הפרעת הקשב והריכוז (עד 10 שנים לאחר טיפול) אך מאמר זה מספק נתונים ארוכי טווח גם באוטיזם.