טיפול בדיכאון

אם אובחנת כחולה בדיכאון קליני (MDD) והתרופות לא הועילו או שהתקשית לסבול את תופעות הלוואי כמו עייפות, השמנה או חוסר תפקוד מיני, את/ה לא לבד. כ- 50% מהלוקים בדיכאון לא נרפאים על ידי תרופות.

הטיפולים שאנו מציעים בנוירוקליניק מסייעים בהפחתת סימפטומים של הדיכאון ומאפשרים חזרה לפעילות ולתפקוד יומיומי וכל זאת ללא תרופות וללא תופעות לוואי.

טיפול בדיכאון

על דיכאון

דיכאון היא הפרעה נפשית מתמשכת המתאפיינת בתחושות עצבות, דכדוך, ייאוש, חוסר אונים, ריקנות או פסימיות על פני תקופה מתמשכת. ניכר אובדן ממשי של הנאה ונחת מכל עשייה קודמת, עד כדי פגיעה בתפקוד היומיומי. 

כ-10% מהאנשים באוכלוסייה סובלים מדיכאון במהלך חייהם.

בבדיקת ה- qEEG שאנו עורכים, ניתן לזהות תבניות מוחיות הקשורות לדיכאון. חלק מהתבניות מבטאות את העובדה שהאדם נמצא בדיכאון, בעוד שתבניות אחרות מלמדות שלאדם יש נטייה לדיכאון (אם כי לאו דווקא נמצא בדיכאון בזמן הבדיקה). מעניין לציין שחלק מהתבניות אף מנבאות האם החולים יגיבו לטיפול תרופתי נוגד דיכאון מסוג אחד או מסוג אחר.

אנו מציעים טיפול בדיכאון על כל סוגיו כולל דיכאון במסגרת מחלה ביפולארית.

טיפול בדיכאון באמצעות נוירופידבק

טיפול בדיכאון

נוירופידבק (NeuroFeedback) היא שיטת טיפול מודרנית המאפשרת למטופל ללמד את מוחו כיצד לפעול באופן אופטימלי. באמצעות נוירופידבק ניתן לטפל בהצלחה רבה באנשים הסובלים מדיכאון מתמשך. זאת ללא שימוש בתרופות או בטיפול פסיכולוגי. הסדרת פעילות גלי המוח הנלמדת במהלך הטיפול מביאה להקלה משמעותית בסימפטומים מסבי סבל הנובעים מההפרעה כגון: חוסר חשק, עייפות, הפרעות באכילה ובשינה ועוד ובכך להחזיר את המטופל לתפקוד בריא ולאפשר אורח חיים פעיל ותקין.

גרייה ברזולוציה גבוהה לטיפול בדיכאון

הטיפול בדיכאון באמצעות גרייה ברזולוציה גבוהה מוכר שנים רבות.

עד כה נעשו מאות מחקרים בעולם שהוכיחו את יעילות השיטה. אלפי אנשים ברחבי העולם השתתפו במחקרים אלה ואחוז גבוה מהם הגיב היטב. בשנה האחרונה התפרסם אף מאמר בעיתון החשוב ביותר בעולם הרפואי (New England Journal of Medicine) שהוכיח שטכנולוגיה זו יעילה בטיפול בדיכאון. המחקרים מלמדים שהשפעת הטיפול מתמשכת על פני חודשים ואף שנים מתום הטיפול ולכן לרוב אין אנו ממליצים לבצע טיפולי שימור.

המיכשור קיבל את אישור משרד הבריאות ב 2018 ומרכז רפואי נוירוקליניק הוא המכון היחיד בארץ כיום המשתמש בטכנולוגיה המתקדמת ביותר והבטוחה ביותר (אנו משתמשים במיכשור שעבר את בדיקות הבטיחות המחמירות ביותר וקיבל את אישור משרד הבריאות).

הטיפול בדיכאון דורש לרוב עד 20 מפגשים, 3 עד 5 פעמים בשבוע, ו כבר לאחר 10 מפגשים יש תגובה ברורה והמטופל מדווח על שיפור.

בנגוד לטיפול בנוגדי דיכאון, לטיפול באמצעות גרייה ברזולוציה גבוהה אין תופעות לוואי כלליות כגון השמנה או פגיעה בתפקוד המיני. אחוז קטן מהמטופלים (פחות מ 10%) מדווחים על כאב ראש קל לאחר הטיפולים הראשונים.

הטיפול בטוח מאוד גם במצבים מורכבים כגון אוכלוסיה מבוגרת עם מחלות מרובות וטיפול תרופתי מגוון. גם מטופלים עם קוצבי לב מתאימים לטיפול זה.

טיפול בדיכאון באמצעות גרייה מגנטית עמוקה

הטיפול בדיכאון באמצעות טכנולוגיית גרייה מוחית מגנטית עמוקה הוא התחום הנחקר ביותר מבין כלל ההפרעות בהן מטפלים באמצעות טכנולוגיה זו. הטיפול בדיכאון באמצעות טכנולוגיית הגרייה המוחית המגנטית העמוקה מאושר על ידי רשויות הבריאות בארצות הברית, באירופה ובישראל.

 • מוכח מחקרית
 • ההשפעה נשמרת לטווח הארוך
 • הטיפול יעיל במגוון רחב של גילאים
 • 80% מהמטופלים מדווחים על הקלה בסימפטומים
 • הטיפול נעשה בפיקוח רפואי
 • טיפול לא פולשני ולא תרופתי

 • הטיפול עובד! צוות מקצועי, ד”ר תודר מלווה ומכיר את המטופלים, והבנות במשרד, משדרות מקצועיות ואדיבות.

  ב. (מטופל לשעבר)לעוד המלצות ומכתבים ממטופלים...

 • ד״ר דורון רופא מעולה מבין עניין ועוזר הרבה גם מעבר לשעות העבודה שלו, זה כלל לא מובן מאליו, המשך כך.

  א. (מטופל לשעבר)


 • הצוות מקצועי ואדיב. מעולם לא נתקלתי ברמה כזאת של אכפתיות, הסבר מדוייק על הטיפול וכן רמת התעניינות בתגובות שלאחר הטיפול. יישר כח!

  י. (מטופל לשעבר)


 • היחס והשרות שקיבלתי, היה מצוין, ד”ר דורון תודר בן אדם חם אמפטי מקשיב ובעל מקצוע בפסיכיאטריה. לי היה תמיד נוח לשוחח ולהתייעץ איתו, והוא עזר לי למטרה שבאתי

  ב. (מטופל לשעבר)


 • לכבוד ד”ר תודר וצוות קליניקת נוירוקליניק המופלא!
  באתי לקליניקה על מנת לטפל בדיכאון עמיד. כבר שנים שאני סובל מהמחלה, ניסיתי המון אמצעים שונים (טיפול פסיכותרפיה, כדורים פסיכיאטריים, דיקור סיני, הומאופתיה) שהועילו בצורה חלקית.
  מן הרגע הראשון, בשיחת הייעוץ עם ד”ר תודר, הרגשתי שיש לי עם מי לדבר, הרגשתי שעומד מולי רופא מקצוען ומקצועי שנותן תשובות חדות וברורות. הרגשתי שיש סיכוי לקבל מענה לבעיה שאני סובל ממנה.
  ד”ר תודר לא מיהר להמליץ לי על טיפול בקליניקה, אלא הפנה אותי תחילה לנסות כדור אחר שלא ניסיתי. משהנסיון עם הכדור לא צלח, פניתי שוב לד”ר תודר, אשר המליץ לי על טיפול Deep TMS בקליניקה.
  ואכן, ביצעתי את טיפול ה- Deep TMS, וכעת, משסיימתי אותו – אני יכול להעיד שמצבי השתפר בצורה משמעותית – ואני מרוצה מהתוצאות.
  מעבר להיות ד”ר תודר רופא מצוין, הוא גם אדם. הדבר לא מובן מאליו כלל. יש לי נסיון רב שנים עם אנשי מקצוע מעולם בריאות הנפש ועוד לא נתקלתי באיש מקצוע שהוא גם אדם וגם רופא מקצועי ביותר. לאורך כל הדרך הרגשתי שאני מדבר עם אדם הגון, ישר, שבאמת רוצה בטובת המטופל, שיש לו סבלנות להקשיב ולתת ייעוץ מקצועי.
  אז אני רוצה להודות לד”ר תודר, וכמובן גם לצוות הקליניקה המסור, שטיפלו בי בצורה הטובה ביותר שאפשר, עם הרבה אמפתיה, סבלנות ויחס אדיב וחם.
  ולבסוף תודה למטפלת שלי, על ההקשבה מעבר לטיפול הרגיל.
  יש על מי לסמוך.
  באהבה, תודה והערכה, מ.

  מ. (מטופל לשעבר)


תיאור מקרה של טיפול בדיכאון

 • א’ היה בחור צעיר בן 24 שעסק לאורך השנים בצילום ובציור והגדיר את עצמו אמן.

  בעברו טראומה קשה: כשהיה צעיר נחשף לאירוע אלים, שבמהלכו אדם נורה לידו.

  לאחר האירוע פיתח חרדות קשות והתקשה לשהות לבד.

  בטרם גיוסו לצה”ל קיבל פרופיל 45 בשל החרדות הקשות. בצבא שירת כחייל בבסיס עורפי ויצא כל יום הביתה.

  במהלך השנים קיבל טיפולים רבים (תרופות נוגדות דיכאון וחרדה, טיפולים פסיכולוגיים וטיפולים אלטרנטיביים שונים) אך לא הרגיש שטיפולים אלה עזרו לו באופן משמעותי. הם “החזיקו לי את הראש מעל המים. לא יותר.”

  חברים הכירו לו בת זוג והם החלו לצאת. לאחר כמה חודשים בת הזוג החליטה לסיים את הקשר. היא הרגישה שהמצוקות הנפשיות שלו קשות לה והעדיפה לסיים את הקשר בשלבים ההתחלתיים בטרם מתפתחת מחוייבות עמוקה יותר.

  בעקבות פרידה זו מצבו הנפשי התדרדר מאוד והתפתח דיכאון מז’ורי עם מחשבות אובדניות.

  א’ פנה אלי והחליט לקבל טיפול באמצעות גרייה ברזולוציה גבוהה(HDS-tdcs)  ובעקבות המיפוי המוחי שעבר, כמו גם לנוכח דרגת הדיכאון החלטתי על איזור הגרייה.

  כבר לאחר שבוע א’ החל לדווח כי חל שיפור במצבו. לאחר שבועיים דיווח שהוא מרגיש טוב יותר יחסית למצבו בשנים האחרונות. הוא החל להרגיש אופטימי וחש רצון לקדם את חייו.

  לא היו לטיפול כל תופעות לוואי. לאחר 20 מפגשים החליט א’ לסיים את הטיפול.

  במפגש ביקורת כשלושה חודשים לאחר תום הטיפול סיפר שהוא מרגיש הרבה יותר טוב וכי מצבו יציב גם מבחינת הדיכאון וגם מבחינת החרדה.  הוא החליט לבנות תיק עבודות על מנת להתקבל ללימודי אומנות.

  בסיום הטיפול אמר: “אני לא מאמין כמה שנים סבלתי, וכל מה שהייתי צריך כדי להרגיש יותר טוב זה שישימו לי בטריה על הראש.”


 • ב. הגיעה לטיפול בגיל 25. דיווחה כי עד גיל 17 לא סבלה מכל בעיה מיוחדת: היא הייתה נערה חברותית, הצליחה בלימודיה ועסקה בתחביבים שונים. מגיל 17 החלה לסבול מירידה הולכת ומתמשכת במצב רוחה. גויסה בגיל 18 לצבא ושירתה שנתיים בבסיס חיל האוויר בתפקיד מודיעיני. לדבריה הסתדרה היטב בבסיס אך לאורך כל השירות המשיכה לסבול ממצב רוח ירוד והרגישה שהיא מתקשה לחוש שמחה והתלהבות.
  מיד לאחר שחרורה החלה לחפש מענה לבעייתה. במקביל החלה ללמוד באוניברסיטה. לאורך השנים קיבלה טיפולים תרופתיים רבים שלא הביאו לכל שיפור במצבה. היא קיבלה תרופות נוגדות דיכאון מכל הסוגים במינונים גבוהים. מעולם לא דיווחה על תופעות לוואי כלשהן. בשלב מסוים החלה לקבל טיפולים מייצבי מצב רוח בעזרת תרופות שונות, אך תרופות אלה גרמו לתחושה קשה של פגיעה בזיכרון ולכן הפסיקה טיפול זה. תרופות נוירולפטיות גרמו להשמנה קשה והתגובה לא הייתה משמעותית.
  לאחר שנואשה מטיפולים אלה פנתה בבקשה לקבל טיפול באמצעות גרייה מגנטית עמוקה. היא החלה טיפול כמקובל וכבר לאחר כ 5 מפגשים דיווחה על שיפור בתאבון ובחשק המיני. עם זאת, חשה שהמצב נותר יציב וללא שיפור מהותי עד פגישה 15. לאחר פגישה 15 המצב המשיך להשתפר. בסה”כ קיבלה 30 טיפולים במהלך חודש וחצי. לאחר מכן המשיכה טיפול בתדירות של אחת לשבוע כטיפול משמר.
  ב. דיווחה לאחר כ 3 חודשים, שמבחינה נפשית היא חשה שקיבלה מחדש את חייה. לדבריה, בכל פעם שהיא צוחקת היום, היא נהנית מחדש מהעובדה, שהיא יכולה לצחוק וליהנות מכך. בשלב זה הוחלט להפסיק את הטיפול ולבחון את השפעתו בטווח הארוך.


 • ס. הגיעה לטיפול בהיותה בת 52. בעברה מעולם לא סבלה מדיכאון. כארבע שנים קודם לכן, החלה לחוש דיכאון על רקע יחסים עכורים במקום עבודתה. היא טופלה במהלך השנים בתרופות רבות נגד דיכאון אך לא הגיבה לטיפול, למרות שקיבלה את כל התרופות המודרניות שרשומות בארץ כמו גם שילובים שונים של תרופות ישנות וחדשות. ניסיונות להוסיף תרופות שאינן נוגדות דיכאון, כמו ליתיום, במטרה לחזק את ההשפעה של התרופות נוגדות הדיכאון, אף הוא לא הביא לתוצאות טובות. כאשר הופיעו מחשבות אובדניות היא אושפזה לזמן קצר אך לא נמצאה תרופה לבעייתה.

  במצב זה הגיעה לטיפול בנוירוקליניק. היא עברה בדיקת QEEG שהדגימה אחת מהתבניות השכיחות בפעילות גלי המוח, קרי איטיות באונה פרונטאלית שמאלית. לאחר 4 טיפולי נוירופידבק היא חשה הקלה גדולה במצבה. לאחר 12 טיפולי נוירופידבק, משהרגישה שחזרה לעצמה, הופסק הטיפול. בפגישת מעקב שנה לאחר תום הטיפול עדיין היה מצבה יציב והיא לא דיווחה על בעיות במצב הרוח.


תקציר מאמרים בנושא דיכאון

 • שם מאמר : תיאור מקרה של טיפול בחולה עם דיכאון ביפולארי
  מקום פרסום : Neurocase. 2013;19(5):451-7

  תיאור המקרה מציג חולה עם דיכאון דו קוטבי שטופל באמצעות גירוי מגנטי מוחי עמוק במהלך 20 יום ברצף, ולאחר מכן קיבל טיפול אחת לשבועיים במשך 3 חודשים. במקרה זה ניתן היה להיווכח שתסמיני הדיכאון חלפו מהר והשפעת הטיפול נותרה על כנה גם במשך ששת החודשים הבאים. במקביל לשיפור במצב הרוח ניכר גם שיפור ביכולות הקוגניטיביות.


 • שם מאמר : השפעה של טיפולים מייצבים בגרייה מגנטית עמוקה על הישנות תסמיני דיכאון
  מקום פרסום : Frontiers in Neurology (2015), 6:16

  מחקרי הדמיה מוחית מצאו שדיכאון מקושר לדפוס פעילות מוחית שאינו סימטרי; באופן כזה שהאונה הקדמית השמאלית פועלת פחות ביחס לאונה הקדמית הימנית שפועלת יתר על המידה. ממצאי מחקרים מראים באופן עקבי שגריה מגנטית של אזורים קדמיים אלה מובילה לשיפור בתסמיני דיכאון, וזאת הן עבור מטופלים הלוקים בדיכאון מאז’ורי ובהפרעה דו קוטבית.

  המחקר הנוכחי הוא הראשון לבחון את ההשפעה ארוכת הטווח של טיפול בגרייה מגנטית עמוקה ואת התפקיד של טיפולים משמרים במניעת הישנות תסמיני ההפרעה.

  במחקר השתתפו 24 מטופלים המאובחנים בדיכאון חוזר או בהפרעה דו קוטבית שאינם מראים שיפור בתסמינים בעקבות תרופתי. כלל המשתתפים במחקר עברו סדרה של טיפולי גרייה מגנטית עמוקה אחת ליום במשך ארבעה שבועות. בתום סדרת טיפולים ראשונית זו 12 מטופלים המשיכו לקבל טיפול משמר אחת לשבוע במשך שנה.

  לאחר סיום סדרת הטיפולים הראשונית המטופלים בשתי הקבוצות הציגו ירידה מובהקת ומשמעותית במדדי הדיכאון. בחינות נוספות של מדדי הדיכאון נערכו כעבור שישה חודשים וכעבור שנה והראו שבקבוצה שעברה טיפולים משמרים התוצאות נותרו יציבות, ואילו בקבוצה שלא עברה טיפולים משמרים נצפתה עליה במדדי דיכאון.

  המחקר הנוכחי חשוב במיוחד משתי סיבות; האחת, הוא מהווה תמיכה בממצאים קודמים שהציגו השפעה חיובית של טיפול בגרייה מגנטית עמוקה על תסמיני דיכאון, ושניה, כיוון שהוא מציע שטיפולים משמרים מועילים בשמירה על התוצאות החיוביות של הטיפול גם שנה מתום הטיפולים.


 • שם מאמר : גרייה מוחית מגנטית עמוקה לטיפול בהפרעת דיכאון מז'ורי: טיפול המשך בן 18 שבועות
  מקום פרסום : World J Biol Psychiatry. 2014 May;15(4):298-306

  29 מטופלים הסובלים מדיכאון מז’ורי השתתפו במחקר.
  במשך 4 שבועות קיבלו טיפול יומיומי אינטנסיבי באמצעות גרייה מוחית מגנטית עמוקה.
  במשך 18 שבועות לאחר מכן קיבלו טיפולי המשך.
  נרשמה ירידה משמעותית ברמות הדיכאון בשלב האינטנסיבי אשר נשמרה גם בשלב ההמשך.


 • שם מאמר : מחקר מבוקר על האופן שבו אימון נוירופידבק של גלי אלפא משפר תפקוד קוגנטיבי בקרב מטופלים עם הפרעת דכאון מג'ורי
  מקום פרסום : frontiers in behavioral neuroscience, 2.9.2014, article 296

  פגיעה קוגנטיבית כגון פגיעה בזיכרון, בקשב ובעיבוד מידע רגשי, מהווה סימפטום מרכזי של דיכאון. כיום, הטיפול הסטנדרטי בדכאון הוא תרופות אנטי-דיכאוניות. עם זאת, 33% מהמטופלים בתרופות לא מצליחים להשיג שיפור בסימפטומים של הדיכאון. בנוסף, לתרופות ישנן תופעות לוואי הכוללות: ירידה בתפקוד המיני, בעיות עיכול ועלייה במשקל.
  המטרה של המחקר הנוכחי היא לבדוק האם אימון נוירופידבק יכול לשפר את הזיכרון בקרב מטופלים עם הפרעת דיכאון מג’ורי. 40 מטופלים עברו 8 מפגשי אימון של נוירופידבק והושוו לקבוצת ביקורת שלא עברה אימון. מחקרים קודמים הראו שגלי האלפא אצל מטופלים עם דכאון חלשים יותר מאשר בשאר האוכלוסיה. מטרת האימון הייתה להעלות את גלי האלפא באיזורים אחוריים של המוח, כיוון שגלים אלה נמצאו קשורים לתפקוד קוגנטיבי ולזיכרון. במחקר נתנו לנבדקים לבצע מבחן זיכרון לפני ואחרי אימון הנוירופידבק.
  התוצאות- הקבוצה שעברה אימון נוירופידבק הראתה שיפור בתפקוד ובמהירות העיבוד במבחן הזיכרון, בהשוואה לקבוצת הביקורת ובהשוואה למדידות שנערכו לפני האימון. כמו כן, לאחר האימון, נמדדה אצלם פעילות גלי אלפא מוגברת. התוצאות הללו מחזקות את הטענה שהפרוטוקול יעיל בשיפור תפקוד הזיכרון בקרב מטופלים עם דכאון מג’ורי. זהו המחקר הראשון שבדק את ההשפעה הקוגנטיבית של אימון זיכרון בקרב מטופלים עם הפרעת דכאון מג’ורית.


 • שם מאמר : השפעת טיפול בנוירופידבק על תמונת הדמיה תלת מימדית של המוח אצל חולים עם הפרעת דיכאון
  מקום פרסום : Psychiatry Research: Neuroimaging 174 (2009) 231–239

  במחקר זה נבדקו 27 מטופלים שסבלו מדיכאון, כולם ללא טיפול תרופתי. כל אחד מהם עבר בדיקת QEEG שהדגימה את אי הסדירות החשמלית של מוחו. על סמך בדיקה זו קיבל כל אחד 20 טיפולי נוירופידבק. הדמיה תלת מימדית של הפעילות החשמלית המוחית בוצעה לפני ואחרי הטיפול. תוצאות המחקר הראו כי 20 מטופלים למדו לתקן את פעילות גלי המוח שלהם, ואילו 7 לא למדו לתקנה. כל ה 20 שלמדו השתפרו מבחינת המצב הדיכאוני, בעוד שכל ה 7 שלא למדו, לא השתפרו.

  מחקר חשוב זה הוא הראשון שהדגים את יעילות טכנולוגיית נוירופידבק לטיפול בחולים דיכאוניים בהתאמה מדויקת לתבנית הפעילות של גלי המוח שלהם וזאת בניגוד למחקרים קודמים, שהדגימו את יעילותם של פרוטוקולים אחידים של טיפול באמצעות נוירופידבק במצבי דיכאון. הממצא לפיו כל הנבדקים שתיקנו את תבנית הפעילות של מוחם השתפרו מבחינת המצב הדיכאוני חשוב ומעודד. גם אחוזי ההחלמה במחקר זה היו גבוהים בהשוואה לאחוזי ההחלמה בעקבות טיפול תרופתי.