טיפול בסכיזופרניה

על סכיזופרניה וטיפול באמצעות גרייה מגנטית מוחית עמוקהטיפול בסכיזופרניה

את הסימנים בסכיזופרניה ניתן לחלק ל-3 קבוצות גדולות של סימנים. סימנים חיוביים (כמו קולות) סימנים שלילייים (כמו חוסר מוטיבציה) והפרעות התנהגות.
עד היום הטיפול בגרייה מגנטית עמוקה אושר רק לסימנים השליליים של המחלה.
הטיפול מסייע למטופלים החולים בסכיזופרניה להתגבר על הסימנים שליליים של המחלה הכוללים צמצום יכולת ההבעה, פגיעה במיומנויות רגשיות וקוגניטיביות וכן אפטיה, חוסר מוטיבציה ועוד.
DeepTMS (גרייה מגנטית מוחית עמוקה) הוא טיפול בטוח ולא פולשני, בטיפול זה משתמשים בקסדה מגנטית המונחת על ראשו של המטופל. הקסדה הייחודית מאפשרת להגיע לאזורים מוחיים עמוקים שנמצאו קשורים לסימנים שליליים בסכיזופרניה, לגרות את אותם אזורים ועל ידי כך לווסת את הפעילות החשמלית בהם.

טיפול בסכיזופרניה

כיוון שסכיזופרניה קשורה בין השאר להפרעה בתפקוד של האונה הקדמית של המוח, הרי שהפעלה חוזרת של אזורים אלה ושל אזורים עמוקים יותר משפיעה לטווח הארוך מאפשרת טיפול יעיל בסימנים השליליים. הטיפול מביא לעלייה במצב הרוח, לתקשורת בינאישית טובה יותר וכמו כן למוטבציה לעשייה ולשיפור בתפקוד היומיומי.
עד כה אין תרופות המטפלות בסימנים השליליים של סכיזופרניה, ומתוך הנתונים הקליניים שבידינו מתברר כי התרופות הקיימות, ואפילו תרופות הדור החדש, אינן נותנות מענה הולם לבעיה. יש לציין, שבנוסף לירידה באיכות החיים, התסמינים השליליים עלולים להקשות על טיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי הנהוג לעיתים קרובות בנוסף לטיפול התרופתי.
רשויות הבריאות בישראל ובאירופה אישרו לאחרונה את הטיפול בסימנים שליליים אצל חולים הסובלים מסכיזופרניה באמצעות גירוי מגנטי עמוק. מדובר בהתפתחות משמעותית בתחום, שעד כה לא נמצאו לו טיפולים בעלי יעילות מספקת.

 • מוכח מחקרית
 • ההשפעה נשמרת לטווח הארוך
 • הטיפול יעיל במגוון רחב של גילאים
 • 80% מהמטופלים מדווחים על הקלה בסימפטומים
 • הטיפול נעשה בפיקוח רפואי
 • טיפול לא פולשני ולא תרופתי

 • הטיפול עובד! צוות מקצועי, ד”ר תודר מלווה ומכיר את המטופלים, והבנות במשרד, משדרות מקצועיות ואדיבות.

  ב. (מטופל לשעבר)לעוד המלצות ומכתבים ממטופלים...

 • ד״ר דורון רופא מעולה מבין עניין ועוזר הרבה גם מעבר לשעות העבודה שלו, זה כלל לא מובן מאליו, המשך כך.

  א. (מטופל לשעבר)


 • הצוות מקצועי ואדיב. מעולם לא נתקלתי ברמה כזאת של אכפתיות, הסבר מדוייק על הטיפול וכן רמת התעניינות בתגובות שלאחר הטיפול. יישר כח!

  י. (מטופל לשעבר)


 • היחס והשרות שקיבלתי, היה מצוין, ד”ר דורון תודר בן אדם חם אמפטי מקשיב ובעל מקצוע בפסיכיאטריה. לי היה תמיד נוח לשוחח ולהתייעץ איתו, והוא עזר לי למטרה שבאתי

  ב. (מטופל לשעבר)


תקציר מאמרים בנושא סכיזופרניה

 • שם מאמר : גרייה מוחית מגנטית עמוקה לטיפול בסימנים שליליים ובפגיעה קוגניטיבית של מחלת הסכיזופרניה
  מקום פרסום : International Journal of Neuropsychopharmacology, Page 1 of 6 CINP April 2011

  טיפולים ידועים בסימנים שליליים ובפגיעה קוגניטיבית של מחלת הסכיזופרניה אינם מספקים. גרייה מגנטית של קליפת המוח הפרפרונטלית מניבה תוצאות מתונות, ככל הנראה כיוון שאינה מייצרת גרייה עמוקה. גרייה מוחית מגנטית עמוקה מאפשרת לעורר אזורים עמוקים מבעבר. מחקר זה בודק לראשונה טיפול בסימנים השליליים ובפגיעה הקוגניטיבית של מחלת הסכיזופרניה באמצעות גרייה מוחית מגנטית עמוקה. 20 טיפולים יומיומיים באמצעות גרייה מוחית מגנטית עמוקה הביאו לשיפור בקוגניציה ובסימנים השליליים בקרב 15 הנבדקים. השיפור ניכר גם בבדיקה שנערכה שבועיים לאחר הפסקת הטיפול.