טיפול ב OCD (הפרעה טורדנית-כפייתית)

אם את/ה סובל/ת מהפרעה טורדנית כפייתית יתכן שאת/ה נוטל/ת תרופות או שעברת טיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT) , לא תמיד הטיפולים הללו יעילים מספיק, בנוירוקליניק אנו מציעים טיפול לא תרופתי שעשוי לסייע לך.

הטיפול בנוירוקליניק גורם להקלה גדולה בתדירות המחשבות ובביצוע הפעולות הנלוות אליהן, עד כדי שחרור מוחלט מן התופעות שליוו אותם שנים ארוכות ותפסו חלק ניכר משגרת יומם.

טיפול ב OCD

על OCD (הפרעה טורדנית-כפייתית)

הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD – Obsessive Compulsive Disorder) נמנית עם הפרעות החרדה. הסובלים ממנה עסוקים במחשבות טורדניות (אובססיות) המניעות אותם לעסוק בפעולות החוזרות על עצמן (פעולות כפייתיות) בניסיון להפטר מהמחשבה הטורדנית. פעולות אופייניות הן ספירה, ניקוי וסידור החוזרים על עצמם זמן ממושך.

המחשבות כמו גם ההתעסקות בטקסים חוזרים ונשנים פוגעות מאוד באיכות חייהם של הסובלים, עד כדי פגיעה בשגרת היום-יום. העיסוק במחשבה הטורדנית ובהתנהגות הכפייתית הנלווית אליה תופסים לעיתים חלק ניכר מיומו של הסובל מההפרעה.

טיפול ב OCD (הפרעה טורדנית-כפייתית) באמצעות נוירופידבק

טיפול ב OCD

מטופלים שאובחנו כסובלים מהפרעה טורדנית-כפייתית (OCD) וטופלו באמצעות נוירופידבק חשו הקלה גדולה ברמת החרדה בתדירות המחשבות ובביצוע הפעולות הנלוות אליהן, חלקם אף הצליחו להיפטר מתופעות אלו כליל וחזרו לשגרת חיים תקינה.

נוירופידבק (NeuroFeedback) היא שיטת טיפול מודרנית המאפשרת למטופל ללמד את מוחו כיצד לפעול באופן אופטימלי. הסדרת פעילות גלי המוח הנלמדת במהלך הטיפול מביאה להקלה משמעותית בסימפטומים מסבי סבל. מדובר בטיפול ללא תרופות, שאינו פולשני כלל.

טיפול ב OCD (הפרעה טורדנית-כפייתית) באמצעות גרייה ברזולוציה גבוהה

בשנת 2010 לערך, במסגרת מחקר באוניברסיטת בן גוריון, ביצעתי את אחד המחקרים הראשונים בעולם לטיפול בחולים שסובלים עם OCD באמצעות גרייה ברזולוציה גבוהה.

באותה תקופה המכשיר אושר רק לצורכי מחקר אך כיום הוא כבר מאושר על ידי משרד הבריאות לצורך טיפולים שיגרתיים שלא רק במסגרת מחקר.

בתחילה סברו שהשפעת המכשיר קצרת טווח. היה מקובל אז לחשוב שטיפול של 20 דקות יביא השפעה שתימשך כשעתיים עד שלוש שעות ובהתאם לכך תכננתי אז את המחקר.

במחקר זה השתתפו 15 מטופלים עם הפרעה טורדנית קשה ועמידה. בעבר, כולם קיבלו מגוון טיפולים גדול שלא עזר להם באופן מספק.

לפי שיטת המחקר, כל מטופל התבקש להיחשף לגורם שמעורר אצלוOCD , לאחר מכן עבר גרייה מוחית ולבסוף עבר חשיפה נוספת.

לדוגמא, מטופל שפחד מזיהום התבקש להחזיק בידו מבחנה עם שתן ולדרג את עוצמת החרדה שלו. הוא עבר גרייה ובתום 20 דקות של גרייה שוב קיבל את המבחנה לידיו. נבחנה השאלה, אם הגרייה תצליח להוריד את עוצמת החרדה מפני הגורם שמעורר במטופל  OCD. לצרכי השוואה עבר כל מטופל גם גריית דמה שבמהלכה לא קיבל טיפול.

במהלך המחקר התברר, שעבור חלק מהמטופלים השפעת הטיפול משמעותית. היו מטופלים שכבר לאחר מפגש בודד הרגישו הקלה ניכרת שנמשכה ימים רבים.

במחקר המשך ביצענו גרייה יותר ממושכת. גם במחקר השני השפעתו החיובית של הטיפול הייתה ברורה ונמשכה לזמן ארוך מאוד שנמדד אף בחודשים.

מאז נערכו עוד כמה מחקרים בעולם בהשתתפות עשרות מטופלים שסובלים מ OCD וגם הם הוכיחו כי לטיפול זה השפעה טובה, מהירה ומתמשכת על מגוון תסמינים של מטופלים הסובלים מ .OCD

טיפול ב OCD (הפרעה טורדנית-כפייתית) באמצעות גרייה מגנטית

הפרעת OCD נובעת מתפקוד לא תקין של אזורי מוח מוגדרים. זוהי אחת המחלות שבהן מעגלי המוח הפגועים נחקרו באופן אינטנסיבי ביותר וקיים ידע רב על מעגלים אלה. אחת הדרכים לשפר את תפקוד מעגלי מוח אלה היא גרייה מגנטית עמוקה ((DeepTMS.

גרייה מגנטית עמוקה באמצעות הקסדה המגנטית של חברת BRAINSWAY הישראלית מאפשרת הפעלה נכונה יותר של אותם אזורי מוח עמוקים האחראים למחלת ה OCD

ולהציע טיפול לחולי OCD רבים העמידים לכל התערבות תרופתית או פסיכולוגית.

הטיפול מפחית את החרדה, את כמות ועוצמת הטקסים והמחשבות ובכך גם מביא לשיפור במצב הרוח ולתפקוד יומיומי תקין.

יעילות הגרייה המגנטית הוכחה במחקרים שנערכו על החולים הקשים ביותר, כאלה שלא הגיבו לשום טיפול מקובל, ומכאן נגזרת המסקנה על יעילותה הרבה של הגרייה המגנטית בטיפול בהפרעה זו. יתרה מכך, לא מוכרות תופעות לוואי או השפעות שליליות של טיפול זה.

הטיפול באמצעות קסדה זו מאושר ע”י משרד הבריאות.

 • מוכח מחקרית
 • ההשפעה נשמרת לטווח הארוך
 • הטיפול יעיל במגוון רחב של גילאים
 • 80% מהמטופלים מדווחים על הקלה בסימפטומים
 • הטיפול נעשה בפיקוח רפואי
 • טיפול לא פולשני ולא תרופתי

 • הטיפול עובד! צוות מקצועי, ד”ר תודר מלווה ומכיר את המטופלים, והבנות במשרד, משדרות מקצועיות ואדיבות.

  ב. (מטופל לשעבר)לעוד המלצות ומכתבים ממטופלים...

 • ד״ר דורון רופא מעולה מבין עניין ועוזר הרבה גם מעבר לשעות העבודה שלו, זה כלל לא מובן מאליו, המשך כך.

  א. (מטופל לשעבר)


 • הצוות מקצועי ואדיב. מעולם לא נתקלתי ברמה כזאת של אכפתיות, הסבר מדוייק על הטיפול וכן רמת התעניינות בתגובות שלאחר הטיפול. יישר כח!

  י. (מטופל לשעבר)


 • היחס והשרות שקיבלתי, היה מצוין, ד”ר דורון תודר בן אדם חם אמפטי מקשיב ובעל מקצוע בפסיכיאטריה. לי היה תמיד נוח לשוחח ולהתייעץ איתו, והוא עזר לי למטרה שבאתי

  ב. (מטופל לשעבר)


תיאור מקרה של טיפול ב OCD (הפרעה טורדנית-כפייתית)

 • דניאל בן 12 הופנה על ידי יועצת בית הספר לטיפול בשל מה שתואר כחרדת בחינות. דניאל ילד צעיר על סף גיל ההתבגרות הוא תלמיד טוב. בחצי שנה אחרונה חל שינוי בהישגיו. הוא נראה לא קשוב ועיתים גם חרד בבחינות. יועצת בית הספר הפנתה את דניאל והוריו לשיחה עם פסיכולוג בית הספר. הפסיכולוג לאחר ריאיון עם דניאל שיער כי מדובר בחרדת בחינות. הפסיכולוג הסביר להוריו, כי יתכן ויש גם הפרעת קשב אלא שקשה לדעת האם זו חרדה בלבד או גם הפרעת קשב. דניאל החל לקבל טיפול בחרדת בחינות על ידי פסיכולוג בית הספר. הוריו הדואגים הגיעו ליעוץ לאחר שטיפול CBT סטנדרטי בחרדת הבחינות, במשך שלושה חודשים על ידי פסיכולוג בית הספר, לא שיפר את תפקודו במבחנים. המחשבה היתה שאולי דניאל סובל גם מהפרעת קשב.

  דניאל הגיע לפגישת היעוץ כאשר הוא יודע לתאר היטב מה הוא מרגיש בזמן בחינה. הוא אף הדגים את הטכניקות שלמד לזיהוי מחשבות ושיטות ההרפיה השונות. אולם, הוא הדגיש כי הטכניקות השונות לא תמיד עוזרות לו להתרכז. הוא מזהה את המחשבות ואפילו למד תרגיל מיינדפולנס אך המחשבות לא עוזבות את הראש שלו. הוא עושה בדבקות את כל התרגילים שלימד אותו הפסיכולוג ומרגיש רגוע בהתחלה ואחר כל כשהמחשבות נשארות שם הוא מרגיש מתוסכל ומאבד מהר מאד את הריכוז. רק אחרי חצי שעה של מאבק הוא מצליח להתחיל את המבחן.

  ביעוץ ביקשנו מדניאל שידגים כיצד הוא מבצע את תרגילי ההרפיה כשהוא מחובר למכשור ביופידבק. המכשור מודד כיצד הגוף שלו מגיב לתרגילי ההרפיה. אכן דניאל למד לבצע היטב תרגילי הרפיה ולמעשה הוא איננו מתוח. יחד עם זאת נראה כי המחשבות עדיין מטרידות אותו. בירור נוסף העלה כי האופי של המחשבות הוא חזרתי  ומכיל חשש מכך שהמחשבה על מבחנים אחרים תבלבל לו את הזיכרון.

  ביעוץ הוסבר להוריו כי לדניאל יש בעצם הפרעה טורדנית כפייתית – OCD. בגיל צעיר לא קל לשים עליה את האצבע. הקשיים נראים לרוב כקשיי ריכוז או חרדה. אך למעשה מדובר ב- OCD שהמוקד שלה הוא זיהום מנטלי. זיהום מנטלי מתרחש כאשר האדם עם ה- OCD משוכנע שעצם המחשבה על דבר מסוים פוגמת, מקלקלת, מטמאת ואז הוא חש מחויב לחשוב מחשבה מבטלת. כלפי חוץ זה נראה שהאדם “מוסח פנימית”. הוא אכן עסוק בתוכן פנימי מנטלי. אך אין מדובר במוסחות אלא במיקוד יתר וניסיון לשליטה על המחשבות.

  למרבה הצער, שאלונים שמאבחנים קשב או חרדה אינם רגישים דיים לאפשרות שמדובר ב- OCD. גם התיאורים ההתנהגותיים מפנים, לרוב, את תשומת הלב להפרעות השכיחות ו’מקובלות’ יותר: הפרעת קשב, חרדה וכו’.


 • ד’, גבר נשוי ואב ל 3 ילדים העובד כמהנדס בניין סובל מ OCD ​מזה שנים רבות.

  רוב המחשבות שמטרידות אותו קשורות בעיקר לחשש שמא ילדיו ידבקו במחלה זיהומית כגון איידס או דלקת כבד נגיפית. כתוצאה מדאגתו לילדיו הוא מונע מהם לשחק במקומות שנראים לו בלתי בטוחים ואף מנע מהם לשחק עם ילדים שחשד כי הם עלולים לסבול ממחלה מדבקת. החשש נוגע גם לו עצמו: שנים רבות לא הלך לרופא שיניים מפאת החשש שיידבק באיידס ממכשירי הרופא.

  לאורך השנים עבר שני סבבים של טיפול קוגניטיבי התנהגותי. בשני הסבבים הגיב היטב לטיפול אך ברגע שהטיפול הופסק, המצב התדרדר במהירות.

  טופל במגוון רחב של נוגדי דיכאון וחרדה, בעיקר ממשפחת ה SSRI אך גם ,SNRI ואת כל הטיפולים קיבל במינון מקסימלי. מבחינתו כל התרופות עזרו במידה קלה בלבד והוא לא הרגיש שתרמו לו במידה מספקת.

  הצעתי לו טיפול באמצעות גרייה ברזולוציה גבוהה (HDS  או  tDCS) והוא התחיל את הטיפול למרות שהביע ספקנות רבה, כיוון שהמכשיר נראה לו “לא מספיק חזק” להתמודד עם הבעיה שלו. כבר לאחר שבועיים חל שיפור ניכר במצבו. הוא דיווח שפשוט קם בוקר אחד והחליט לקבוע תור אצל רופא שיניים ואפילו הגיע לפגישה שנקבעה ועבר בדיקה. הוא ציין שראה כתם דם על חלוקו של הרופא ונדהם שהוא מסוגל להביט בכתם מבלי שהחרדה תציף אותו.

  לאחר חודש ימים של טיפול חל שיפור משמעותי במצבו. הוא הפסיק את הטיפול התרופתי לחלוטין ודיווח על הרגשה מצויינת.

  כחצי שנה מתום הטיפול חזר לביקורת. דיווח שיש לו בעיות בעבודה כי בחברה החלו צמצומים. הנושא גרם לו למתח רב והוא הרגיש את המחשבות הטורדניות מתגברות. ביקש לחזור שוב לסדרת טיפולים. עבר 10 טיפולים במשך שבועיים והרגיש שמצבו משתפר מאוד. לאחר שבועיים הטיפול הופסק, כי לא הרגיש טעם להמשיך.

  בפגישת מעקב עימו כחצי שנה לאחר הטיפול, מצבו היה יציב וטוב.


 • ש. היא צעירה רווקה בת 30 הסובלת מאז גיל ההתבגרות מ OCD חמור, שבעטיו לא שירתה בצבא.

  הסימפטומים הבולטים שהיא סובלת מהם נחלקים ל 2 קבוצות:
  א. סימפטומים של סדר וניקיון: היא מרגישה שבכל יום עליה לנקות את כל הארונות במטבח.
  ב. מחשבות חודרניות: ש. סובלת ממחשבות חודרניות בלתי פוסקות עם גוון אלים כלפי בני משפחתה.

  לאורך השנים קיבלה תרופות רבות במינונים מאוד גבוהים. הטיפול התרופתי הביא לשיפור קל בטקסי הניקיון אך כמעט ולא הוריד את המחשבות התוקפניות.

  לדבריה “המחשבות ליוו אותי מהרגע שהתעוררתי ועד הרגע שהלכתי לישון”. ש. פנתה לטיפול פסיכולוגי ועברה סדרת טיפולים קוגנטיביים התנהגותיים. בעת שהייתה בטיפול חל שיפור רב בטקסי הניקיון, אך כמעט ולא חלה ירידה במחשבות החודרניות. כמה חודשים לאחר תום הטיפול הפסיכולוגי המצב התדרדר בהתמדה כך ששוב ניקתה שעות רבות בכל יום.

  בשל מצבה כמעט ולא יצרה קשרים חברתיים. היא פוטרה מעבודות שונות שוב ושוב כיוון שמנהליה התלוננו, שהיא לא מרוכזת ונוטה לאחר לעבודה.

  בעקבות המצב בוצע ניסיון חוזר של טיפול קוגניטיבי התנהגותי אך ש. הפסיקה אותו לאחר כמה מפגשים באומרה, שכל עוד לא ניתן לעזור לה במחשבות, אין טעם לעזור לה בטקסי הניקיון. לדבריה, עיקר הסבל נעוץ במחשבות החודרניות. מצבה הנפשי הלך והתדרדר והחלו לצוץ אף מחשבות ייאוש ומחשבות על כך שהחיים אינם ראויים.

  ש. פנתה למרכז הרפואי נוירוקליניק בבקשה לקבל טיפול באמצעות גרייה מוחית מגנטית עמוקה. היא החלה לקבל 3 טיפולים בשבוע. בעת הטיפולים אנו מבקשים מהמטופלים לעורר בדימיון את האובססיות. בפעמים הראשונות ש. לגלגה ואמרה “אני לא צריכה לעורר אותן. זה כל הזמן שם”. בתחילת הטיפול השישי שוב נאמר לה לעורר את האובססיות בעת שהגרייה מתחילה וש. אמרה “רגע. אני צריכה לנסות להביא את המחשבות. כרגע אין לי”. זה היה הרמז הראשון לכך, שמצבה הולך ומשתפר.

  א. סיימה 20 מפגשי גרייה ללא תופעות לוואי. היא דיווחה על ירידה ניכרת הן במספר השעות שביצעה טקסי ניקיון והן ירידה ברורה בכמות האובססיות. במקביל ש. מצאה עבודה ודיווחה, שהממונים עליה מביעים שביעות רצון מתיפקודה. בני משפחתה סיפרו, שהם מרגישים “כאילו היא חזרה לעצמה”. האב סיפר, שערב אחד בעת שצפו בטלויזיה ביחד הוא הסתכל על ש. וחשב לעצמו “כל כך הרבה שנים לא ישבנו בערב וראינו יחד טלויזיה כמו משפחה נורמלית”.

  המחיר התיפקודי הכבד ששילמה ש. במהלך חייה בשל חומרת מחלתה, הוחלט שהיא תמשיך לקבל גרייה אחת לשבוע על מנת לשמר את ההישגים שהושגו בטיפול.


 • מ. הוא בחור צעיר בן 25. מגיל צעיר הוא סובל ממחשבות חודרניות על כך שידיו מלוכלכות. הוא שוטף ידיים פעמים רבות ביום, עד כי עור ידיו נפגע. בנוסף הוא מרגיש צורך לבדוק שוב ושוב כי ברזי המים סגורים. להערכתו הוא מבזבז כארבע שעות מדי יום בשטיפות ידיים ובדיקות הברזים ומערכת החשמל. בדומה לחולים רבים הסובלים מ OCD גם מ. הרגיש, שמוחו עובד ללא לאות 24 שעות ביממה במעגלים אין סופיים. 
  ניסיון טיפולי בתרופות נוגדות דיכאון במינון גבוה כמקובל לא צלח. ניסיון בטיפול קוגניטיבי התנהגותי גם הוא לא הצליח לאור הקושי הרב שמ. חש בעת ביצוע התרגילים שנדרשו ממנו. 
  לבסוף הוחל טיפול בנוירופידבק. במהלך הפגישות הראשונות לא חש מ. כל שיפור. נעשו שינויי פרוטוקולים תכופים על בסיס חריגות שונות שנצפו בבדיקת QEEG. הפרוטוקול שהוגדר שונה מעט בין הפגישות על מנת להביאו לאופטימום. לבסוף, לאחר 10 מפגשים, החל מ. לדווח על שיפור ולאחר 30 פגישות דיווח כבר על שיפור ניכר. לדבריו, הוא לא זוכר שמוחו היה רגוע כל כך מאז ילדותו. 

  חולי OCD מהווים אתגר טיפולי בכל גישה שבה מטפלים. החולים הללו עמידים בדרך כלל לטיפולים וגם כאשר הם מגיבים, התגובה אינה מלאה. הטיפול בטכנולוגיית נוירופידבק יחודי ויעיל ביותר, שכן הוא מאפשר לחולים להגיע למצב שבו המחלה דועכת לחלוטין. 
  המקרה המתואר כאן מדגיש, שלעיתים הפרוטוקול הראשון שנבנה אינו מחולל את השיפור המבוקש. אנו במכון “נוירוקליניק” מאמינים, שפרוטוקול אפקטיבי יחולל שינוי כבר לאחר 2-3 פגישות ואם אינו מתחולל, יש לערוך שינוי בפרוטוקול. 
  בבניית הפרוטוקול במקרה זה נעזרנו בטכנולוגיה חדישה, שמאפשרת למדוד את גלי המוח של המטופל וליצור תמונת מוח מדויקת של האזור במוח המתפקד באופן לא תקין. במקרה זה (כמו אצל חלק מהחולים עם OCD) התגלה שהאזור הלקוי הוא ANTERIOR CINGULATE. מרגע שהאזור הוגדר, שונה הפרוטוקול בהתאם וחל השיפור המבוקש במצב.

  OCD_1

  OCD_BeforeOCD_After

  בתמונות רואים את תמונת ה QEEG, כאשר התמונה מימין היא לפני הטיפול, והתמונה משמאל היא לאחר סדרה של מפגשי טיפול. 
  צבעים מעל 2 או מתחת ל -2 מבטאים מצב חריג בהשוואה לאוכלוסיה נורמלית באותו הגיל כמו המטופל.


תקציר מאמרים בנושא OCD (הפרעה טורדנית-כפייתית)

 • שם מאמר : היעילות של טיפול באמצעות גירוי מגנטי עמוק בהפרעה אובססיבית-קומפולסיבית
  מקום פרסום : Depression and Anxiety (2015) Jun;32(6):445-50

  מטופלים רבים עם הפרעה אובססיבית קומפולסיבית (OCD) לא מגיבים לטיפולים הקיימים היום. 30-60% מהמטופלים לא מסוגלים להתמודד עם תופעות הלוואי של התרופות, או לא מגיבים לטיפול. לכן, ישנו צורך לפתח שיטות טיפול אפקטיביות ובטוחות יותר, בעיקר עבור המקרים העמידים בפני טיפולים אחרים.
  מחקרים קודמים שנעשו על גירוי מגנטי עמוק בקרב מטופלי OCD לא מצאו ירידה מספקת בסימפטומים. במחקר הנוכחי בדקו את השפעת הגירוי המגנטי העמוק באזור מוחי אחר הקשור לתכנון תנועה, ובדקו את התגובה לטיפול.
  במחקר השתתפו 10 מטופלים עם OCD , שלא אובחנו בהפרעה פסיכיאטרית נוספת. הנבדקים במחקר לא לקחו תרופות או לקחו תרופה ספציפית שהוסכם עליה מראש, וזאת על מנת שלא תהיה שונות רבה מדי בין משתתפי המחקר. בנוסף, נאמר למטופלים לא לעשות שינויים בתרופות שבועיים לפני תחילת הטיפולים ו4 שבועות לאחר הטיפול האחרון כדי לוודא שההשפעה תנבע מהטיפול באמצעות הגירוי המגנטי. כל המשתתפים בניסוי לא הגיבו לשיטות הטיפוליות הנהוגות כיום לפני שהחלו את הטיפולים בגירוי מגנטי עמוק. הטיפול שעברו נמשך 10 ימים והסימפטומים נמדדו באמצעות שאלון דיווח עצמי.
  תוצאות: כל המטופלים הראו ירידה בכ- 39% מהסימפטומים עליהם דיווחו בשאלון הOCD. השיפור הזה נשמר גם במדידה שנערכה חודש לאחר סיום הטיפולים.
  מסקנות- התוצאות של המחקר מראות כי טיפול באמצעות גירוי מגנטי עמוק באיזור החדש הינה התערבות טיפולית מתאימה בהורדת סימפטומים של OCD. עם זאת, יש לקחת בחשבון שמדובר במחקר ללא קבוצת ביקורת והמטופלים ידעו מה מטרת המחקר. חשוב לציין כי אף אחד מהמטופלים לא דיווח על תופעות לוואי מהטיפול החדש שהשתמרו לאורך זמן.


 • שם מאמר : מחקר מבוקר של גרייה מגנטית עמוקה לטיפול בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית
  מקום פרסום : Chinese Medical Journal 127 (4) (2014) 601-606

  הפרעה אובססיבית קומפולסיבית (OCD) הינה הפרעה פסיכיאטרית נפוצה והרסנית. הפרעה זו מאופיינת על ידי מחשבות חוזרות ונשנות או דימויים מנטאליים ועל ידי טקסים חוזרים התנהגותיים או מנטאליים. בדומה להפרעות אחרות, OCD קשורה לפעילות חשמלית בלתי תקינה במוח. על פי מחקרים, הטיפולים התרופתיים המוצעים כיום לחולי OCD אינם מביאים לתגובה מספקת אצל כ-60 אחוז מהחולים. בנוסף, רבים מאלה שנוטלים טיפול תרופתי סובלים מתופעות לוואי שונות כמו ירידה בלחץ דם, בחילות, יובש בפה, סחרחורות ועוד. לפיכך, חשוב למצוא טיפול יעיל ובטוח יותר ל-OCD.
  גרייה מגנטית מוחית (TMS) הינה טיפול חדשני, בלתי פולשני ב-OCD. טיפול מסוג זה הוכח בעבר כיעיל, כאשר הוא נעשה באזורים שונים במוח ובתדירויות גרייה שונות. מטרת המחקר הנוכחי היתה להעריך את יעילותו של טיפול TMS חזרתי מונחה EEG עבור OCD.
  במחקר השתתפו 46 נבדקים עם OCD. 25 מתוכם הוקצו לקבוצת הטיפול ו-21 הוקצו לקבוצת הביקורת אשר כללה טיפול מדומה. טרם תחילת הטיפול נרשם EEG התחלתי עבור כל נבדק ותדירות הגרייה המגנטית נקבעה בהתאם לנתוני ה-EEG של כל נבדק. כל נבדק קיבל 10 טיפולים במשך שבועיים (5 פעמים בשבוע). במדידות שנערכו בתום הטיפול וכן שבוע מסיומו, נמצא כי אצל נבדקים בקבוצת הטיפול חלה ירידה מובהקת בציוני שאלון OCD ובציוני שאלון חרדה. זאת לעומת נבדקים בקבוצת הביקורת שלא הראו ירידה. כמו כן, בתום הטיפול נמצא הבדל מובהק בציוני השאלונים OCD וחרדה בין שתי הקבוצות. לעומת זאת, הציון בשאלון דיכאון לא נמצא שונה באופן מובהק בין שתי הקבוצות בתום הטיפול, אלא רק שבוע לאחר סיום הטיפול.
  מחקר זה מאפשר להסיק כי TMS עשוי להיות טיפול יעיל ל-OCD ולחרדה הקשורה להפרעה זו. שיפור מאוחר במדד הדיכאון מצביע על כך שייתכן ומדובר בשיפור משני המופיע כתגובה לשיפור הראשוני ב-OCD ובחרדה.


 • שם מאמר : יעילות הטיפול באמצעות טכנולוגיית נוירופידבק מבוססת QEEG בחולים עם OCD עמיד
  מקום פרסום : Clin EEG Neurosci. 2011 Jul;42(3):195-201

  נוירופידבק נמצא בשימוש קבוע במגוון בעיות. עד כה פורסמו 3 מאמרים על הטיפול בחולים עם OCD עמיד. מחקר זה בדק את השפעת הטיפול בנוירופידבק מבוסס QEEG על 36 חולים עם OCD עמיד לטיפול. המטופלים קיבלו בין 9 לבין 84 טיפולים בתדירות של 2 טיפולים ביום במשך שעה. 33 מתוך ה 36 דיווחו על שיפור ניכר, כפי שהוכח גם באמצעות שאלונים ייעודיים להפרעה טורדנית-כפייתית. 17 מהנבדקים עברו בנוסף מבחן אישיות ממוחשב (MMPI), שהדגים שיפור ניכר בכל הפרופיל הנפשי ולא רק במדדי OCD. בנוסף, 33 מתוך 36 הפגינו שיפור ניכר במדד קליני גלובלי.
  כל הנבדקים נבדקו בטווח של שנתיים וחצי לאחר תום הטיפול. נערכו שאלונים איתם ועם בני משפחתם. התברר ש 19 מתוכם שמרו על הישגי הטיפול. מחקר זה מספק עדות טובה ליעילות הטיפול באמצעות נוירופידבק בחולים עם OCD ומעודד מחקרים נוספים בתחום.