טיפול ב OCD (הפרעה טורדנית-כפייתית)

אם את/ה סובל/ת מהפרעה טורדנית כפייתית יתכן שאת/ה נוטל/ת תרופות או שעברת טיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT) , לא תמיד הטיפולים הללו יעילים מספיק, בנוירוקליניק אנו מציעים טיפול לא תרופתי שעשוי לסייע לך.

הטיפול בנוירוקליניק גורם להקלה גדולה בתדירות המחשבות ובביצוע הפעולות הנלוות אליהן, עד כדי שחרור מוחלט מן התופעות שליוו אותם שנים ארוכות ותפסו חלק ניכר משגרת יומם.

טיפול ב OCD

על OCD (הפרעה טורדנית-כפייתית)

הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD – Obsessive Compulsive Disorder) נמנית עם הפרעות החרדה. הסובלים ממנה עסוקים במחשבות טורדניות (אובססיות) המניעות אותם לעסוק בפעולות החוזרות על עצמן (פעולות כפייתיות) בניסיון להפטר מהמחשבה הטורדנית. פעולות אופייניות הן ספירה, ניקוי וסידור החוזרים על עצמם זמן ממושך.

המחשבות כמו גם ההתעסקות בטקסים חוזרים ונשנים פוגעות מאוד באיכות חייהם של הסובלים, עד כדי פגיעה בשגרת היום-יום. העיסוק במחשבה הטורדנית ובהתנהגות הכפייתית הנלווית אליה תופסים לעיתים חלק ניכר מיומו של הסובל מההפרעה.

טיפול ב OCD (הפרעה טורדנית-כפייתית) באמצעות נוירופידבק

טיפול ב OCD

מטופלים שאובחנו כסובלים מהפרעה טורדנית-כפייתית (OCD) וטופלו באמצעות נוירופידבק חשו הקלה גדולה ברמת החרדה בתדירות המחשבות ובביצוע הפעולות הנלוות אליהן, חלקם אף הצליחו להיפטר מתופעות אלו כליל וחזרו לשגרת חיים תקינה.

נוירופידבק (NeuroFeedback) היא שיטת טיפול מודרנית המאפשרת למטופל ללמד את מוחו כיצד לפעול באופן אופטימלי. הסדרת פעילות גלי המוח הנלמדת במהלך הטיפול מביאה להקלה משמעותית בסימפטומים מסבי סבל. מדובר בטיפול ללא תרופות, שאינו פולשני כלל.

טיפול ב OCD (הפרעה טורדנית-כפייתית) באמצעות גרייה מגנטית

הפרעת OCD נובעת מתפקוד לא תקין של אזורי מוח מוגדרים. זוהי אחת המחלות שבהן מעגלי המוח הפגועים נחקרו באופן אינטנסיבי ביותר וקיים ידע רב על מעגלים אלה. אחת הדרכים לשפר את תפקוד מעגלי מוח אלה היא גרייה מגנטית עמוקה ((DeepTMS.

גרייה מגנטית עמוקה באמצעות הקסדה המגנטית של חברת BRAINSWAY הישראלית מאפשרת הפעלה נכונה יותר של אותם אזורי מוח עמוקים האחראים למחלת ה OCD

ולהציע טיפול לחולי OCD רבים העמידים לכל התערבות תרופתית או פסיכולוגית.

הטיפול מפחית את החרדה, את כמות ועוצמת הטקסים והמחשבות ובכך גם מביא לשיפור במצב הרוח ולתפקוד יומיומי תקין.

יעילות הגרייה המגנטית הוכחה במחקרים שנערכו על החולים הקשים ביותר, כאלה שלא הגיבו לשום טיפול מקובל, ומכאן נגזרת המסקנה על יעילותה הרבה של הגרייה המגנטית בטיפול בהפרעה זו. יתרה מכך, לא מוכרות תופעות לוואי או השפעות שליליות של טיפול זה.

הטיפול באמצעות קסדה זו מאושר ע”י משרד הבריאות.

 • מוכח מחקרית
 • ההשפעה נשמרת לטווח הארוך
 • הטיפול יעיל במגוון רחב של גילאים
 • 80% מהמטופלים מדווחים על הקלה בסימפטומים
 • הטיפול נעשה בפיקוח רפואי
 • טיפול לא פולשני ולא תרופתי

 • הטיפול עובד! צוות מקצועי, ד”ר תודר מלווה ומכיר את המטופלים, והבנות במשרד, משדרות מקצועיות ואדיבות.

  ב. (מטופל לשעבר)לעוד המלצות ומכתבים ממטופלים...

 • ד״ר דורון רופא מעולה מבין עניין ועוזר הרבה גם מעבר לשעות העבודה שלו, זה כלל לא מובן מאליו, המשך כך.

  א. (מטופל לשעבר)


 • הצוות מקצועי ואדיב. מעולם לא נתקלתי ברמה כזאת של אכפתיות, הסבר מדוייק על הטיפול וכן רמת התעניינות בתגובות שלאחר הטיפול. יישר כח!

  י. (מטופל לשעבר)


 • היחס והשרות שקיבלתי, היה מצוין, ד”ר דורון תודר בן אדם חם אמפטי מקשיב ובעל מקצוע בפסיכיאטריה. לי היה תמיד נוח לשוחח ולהתייעץ איתו, והוא עזר לי למטרה שבאתי

  ב. (מטופל לשעבר)


תיאור מקרה של טיפול ב OCD (הפרעה טורדנית-כפייתית)

 • ש. היא צעירה רווקה בת 30 הסובלת מאז גיל ההתבגרות מ OCD חמור, שבעטיו לא שירתה בצבא.

  הסימפטומים הבולטים שהיא סובלת מהם נחלקים ל 2 קבוצות:
  א. סימפטומים של סדר וניקיון: היא מרגישה שבכל יום עליה לנקות את כל הארונות במטבח.
  ב. מחשבות חודרניות: ש. סובלת ממחשבות חודרניות בלתי פוסקות עם גוון אלים כלפי בני משפחתה.

  לאורך השנים קיבלה תרופות רבות במינונים מאוד גבוהים. הטיפול התרופתי הביא לשיפור קל בטקסי הניקיון אך כמעט ולא הוריד את המחשבות התוקפניות.

  לדבריה “המחשבות ליוו אותי מהרגע שהתעוררתי ועד הרגע שהלכתי לישון”. ש. פנתה לטיפול פסיכולוגי ועברה סדרת טיפולים קוגנטיביים התנהגותיים. בעת שהייתה בטיפול חל שיפור רב בטקסי הניקיון, אך כמעט ולא חלה ירידה במחשבות החודרניות. כמה חודשים לאחר תום הטיפול הפסיכולוגי המצב התדרדר בהתמדה כך ששוב ניקתה שעות רבות בכל יום.

  בשל מצבה כמעט ולא יצרה קשרים חברתיים. היא פוטרה מעבודות שונות שוב ושוב כיוון שמנהליה התלוננו, שהיא לא מרוכזת ונוטה לאחר לעבודה.

  בעקבות המצב בוצע ניסיון חוזר של טיפול קוגניטיבי התנהגותי אך ש. הפסיקה אותו לאחר כמה מפגשים באומרה, שכל עוד לא ניתן לעזור לה במחשבות, אין טעם לעזור לה בטקסי הניקיון. לדבריה, עיקר הסבל נעוץ במחשבות החודרניות. מצבה הנפשי הלך והתדרדר והחלו לצוץ אף מחשבות ייאוש ומחשבות על כך שהחיים אינם ראויים.

  ש. פנתה למרכז הרפואי נוירוקליניק בבקשה לקבל טיפול באמצעות גרייה מוחית מגנטית עמוקה. היא החלה לקבל 3 טיפולים בשבוע. בעת הטיפולים אנו מבקשים מהמטופלים לעורר בדימיון את האובססיות. בפעמים הראשונות ש. לגלגה ואמרה “אני לא צריכה לעורר אותן. זה כל הזמן שם”. בתחילת הטיפול השישי שוב נאמר לה לעורר את האובססיות בעת שהגרייה מתחילה וש. אמרה “רגע. אני צריכה לנסות להביא את המחשבות. כרגע אין לי”. זה היה הרמז הראשון לכך, שמצבה הולך ומשתפר.

  א. סיימה 20 מפגשי גרייה ללא תופעות לוואי. היא דיווחה על ירידה ניכרת הן במספר השעות שביצעה טקסי ניקיון והן ירידה ברורה בכמות האובססיות. במקביל ש. מצאה עבודה ודיווחה, שהממונים עליה מביעים שביעות רצון מתיפקודה. בני משפחתה סיפרו, שהם מרגישים “כאילו היא חזרה לעצמה”. האב סיפר, שערב אחד בעת שצפו בטלויזיה ביחד הוא הסתכל על ש. וחשב לעצמו “כל כך הרבה שנים לא ישבנו בערב וראינו יחד טלויזיה כמו משפחה נורמלית”.

  המחיר התיפקודי הכבד ששילמה ש. במהלך חייה בשל חומרת מחלתה, הוחלט שהיא תמשיך לקבל גרייה אחת לשבוע על מנת לשמר את ההישגים שהושגו בטיפול.


 • מ. הוא בחור צעיר בן 25. מגיל צעיר הוא סובל ממחשבות חודרניות על כך שידיו מלוכלכות. הוא שוטף ידיים פעמים רבות ביום, עד כי עור ידיו נפגע. בנוסף הוא מרגיש צורך לבדוק שוב ושוב כי ברזי המים סגורים. להערכתו הוא מבזבז כארבע שעות מדי יום בשטיפות ידיים ובדיקות הברזים ומערכת החשמל. בדומה לחולים רבים הסובלים מ OCD גם מ. הרגיש, שמוחו עובד ללא לאות 24 שעות ביממה במעגלים אין סופיים. 
  ניסיון טיפולי בתרופות נוגדות דיכאון במינון גבוה כמקובל לא צלח. ניסיון בטיפול קוגניטיבי התנהגותי גם הוא לא הצליח לאור הקושי הרב שמ. חש בעת ביצוע התרגילים שנדרשו ממנו. 
  לבסוף הוחל טיפול בנוירופידבק. במהלך הפגישות הראשונות לא חש מ. כל שיפור. נעשו שינויי פרוטוקולים תכופים על בסיס חריגות שונות שנצפו בבדיקת QEEG. הפרוטוקול שהוגדר שונה מעט בין הפגישות על מנת להביאו לאופטימום. לבסוף, לאחר 10 מפגשים, החל מ. לדווח על שיפור ולאחר 30 פגישות דיווח כבר על שיפור ניכר. לדבריו, הוא לא זוכר שמוחו היה רגוע כל כך מאז ילדותו. 

  חולי OCD מהווים אתגר טיפולי בכל גישה שבה מטפלים. החולים הללו עמידים בדרך כלל לטיפולים וגם כאשר הם מגיבים, התגובה אינה מלאה. הטיפול בטכנולוגיית נוירופידבק יחודי ויעיל ביותר, שכן הוא מאפשר לחולים להגיע למצב שבו המחלה דועכת לחלוטין. 
  המקרה המתואר כאן מדגיש, שלעיתים הפרוטוקול הראשון שנבנה אינו מחולל את השיפור המבוקש. אנו במכון “נוירוקליניק” מאמינים, שפרוטוקול אפקטיבי יחולל שינוי כבר לאחר 2-3 פגישות ואם אינו מתחולל, יש לערוך שינוי בפרוטוקול. 
  בבניית הפרוטוקול במקרה זה נעזרנו בטכנולוגיה חדישה, שמאפשרת למדוד את גלי המוח של המטופל וליצור תמונת מוח מדויקת של האזור במוח המתפקד באופן לא תקין. במקרה זה (כמו אצל חלק מהחולים עם OCD) התגלה שהאזור הלקוי הוא ANTERIOR CINGULATE. מרגע שהאזור הוגדר, שונה הפרוטוקול בהתאם וחל השיפור המבוקש במצב.

  OCD_1

  OCD_BeforeOCD_After

  בתמונות רואים את תמונת ה QEEG, כאשר התמונה מימין היא לפני הטיפול, והתמונה משמאל היא לאחר סדרה של מפגשי טיפול. 
  צבעים מעל 2 או מתחת ל -2 מבטאים מצב חריג בהשוואה לאוכלוסיה נורמלית באותו הגיל כמו המטופל.


תקציר מאמרים בנושא OCD (הפרעה טורדנית-כפייתית)

 • שם מאמר : היעילות של טיפול באמצעות גירוי מגנטי עמוק בהפרעה אובססיבית-קומפולסיבית
  מקום פרסום : Depression and Anxiety (2015) Jun;32(6):445-50

  מטופלים רבים עם הפרעה אובססיבית קומפולסיבית (OCD) לא מגיבים לטיפולים הקיימים היום. 30-60% מהמטופלים לא מסוגלים להתמודד עם תופעות הלוואי של התרופות, או לא מגיבים לטיפול. לכן, ישנו צורך לפתח שיטות טיפול אפקטיביות ובטוחות יותר, בעיקר עבור המקרים העמידים בפני טיפולים אחרים.
  מחקרים קודמים שנעשו על גירוי מגנטי עמוק בקרב מטופלי OCD לא מצאו ירידה מספקת בסימפטומים. במחקר הנוכחי בדקו את השפעת הגירוי המגנטי העמוק באזור מוחי אחר הקשור לתכנון תנועה, ובדקו את התגובה לטיפול.
  במחקר השתתפו 10 מטופלים עם OCD , שלא אובחנו בהפרעה פסיכיאטרית נוספת. הנבדקים במחקר לא לקחו תרופות או לקחו תרופה ספציפית שהוסכם עליה מראש, וזאת על מנת שלא תהיה שונות רבה מדי בין משתתפי המחקר. בנוסף, נאמר למטופלים לא לעשות שינויים בתרופות שבועיים לפני תחילת הטיפולים ו4 שבועות לאחר הטיפול האחרון כדי לוודא שההשפעה תנבע מהטיפול באמצעות הגירוי המגנטי. כל המשתתפים בניסוי לא הגיבו לשיטות הטיפוליות הנהוגות כיום לפני שהחלו את הטיפולים בגירוי מגנטי עמוק. הטיפול שעברו נמשך 10 ימים והסימפטומים נמדדו באמצעות שאלון דיווח עצמי.
  תוצאות: כל המטופלים הראו ירידה בכ- 39% מהסימפטומים עליהם דיווחו בשאלון הOCD. השיפור הזה נשמר גם במדידה שנערכה חודש לאחר סיום הטיפולים.
  מסקנות- התוצאות של המחקר מראות כי טיפול באמצעות גירוי מגנטי עמוק באיזור החדש הינה התערבות טיפולית מתאימה בהורדת סימפטומים של OCD. עם זאת, יש לקחת בחשבון שמדובר במחקר ללא קבוצת ביקורת והמטופלים ידעו מה מטרת המחקר. חשוב לציין כי אף אחד מהמטופלים לא דיווח על תופעות לוואי מהטיפול החדש שהשתמרו לאורך זמן.


 • שם מאמר : מחקר מבוקר של גרייה מגנטית עמוקה לטיפול בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית
  מקום פרסום : Chinese Medical Journal 127 (4) (2014) 601-606

  הפרעה אובססיבית קומפולסיבית (OCD) הינה הפרעה פסיכיאטרית נפוצה והרסנית. הפרעה זו מאופיינת על ידי מחשבות חוזרות ונשנות או דימויים מנטאליים ועל ידי טקסים חוזרים התנהגותיים או מנטאליים. בדומה להפרעות אחרות, OCD קשורה לפעילות חשמלית בלתי תקינה במוח. על פי מחקרים, הטיפולים התרופתיים המוצעים כיום לחולי OCD אינם מביאים לתגובה מספקת אצל כ-60 אחוז מהחולים. בנוסף, רבים מאלה שנוטלים טיפול תרופתי סובלים מתופעות לוואי שונות כמו ירידה בלחץ דם, בחילות, יובש בפה, סחרחורות ועוד. לפיכך, חשוב למצוא טיפול יעיל ובטוח יותר ל-OCD.
  גרייה מגנטית מוחית (TMS) הינה טיפול חדשני, בלתי פולשני ב-OCD. טיפול מסוג זה הוכח בעבר כיעיל, כאשר הוא נעשה באזורים שונים במוח ובתדירויות גרייה שונות. מטרת המחקר הנוכחי היתה להעריך את יעילותו של טיפול TMS חזרתי מונחה EEG עבור OCD.
  במחקר השתתפו 46 נבדקים עם OCD. 25 מתוכם הוקצו לקבוצת הטיפול ו-21 הוקצו לקבוצת הביקורת אשר כללה טיפול מדומה. טרם תחילת הטיפול נרשם EEG התחלתי עבור כל נבדק ותדירות הגרייה המגנטית נקבעה בהתאם לנתוני ה-EEG של כל נבדק. כל נבדק קיבל 10 טיפולים במשך שבועיים (5 פעמים בשבוע). במדידות שנערכו בתום הטיפול וכן שבוע מסיומו, נמצא כי אצל נבדקים בקבוצת הטיפול חלה ירידה מובהקת בציוני שאלון OCD ובציוני שאלון חרדה. זאת לעומת נבדקים בקבוצת הביקורת שלא הראו ירידה. כמו כן, בתום הטיפול נמצא הבדל מובהק בציוני השאלונים OCD וחרדה בין שתי הקבוצות. לעומת זאת, הציון בשאלון דיכאון לא נמצא שונה באופן מובהק בין שתי הקבוצות בתום הטיפול, אלא רק שבוע לאחר סיום הטיפול.
  מחקר זה מאפשר להסיק כי TMS עשוי להיות טיפול יעיל ל-OCD ולחרדה הקשורה להפרעה זו. שיפור מאוחר במדד הדיכאון מצביע על כך שייתכן ומדובר בשיפור משני המופיע כתגובה לשיפור הראשוני ב-OCD ובחרדה.


 • שם מאמר : יעילות הטיפול באמצעות טכנולוגיית נוירופידבק מבוססת QEEG בחולים עם OCD עמיד
  מקום פרסום : Clin EEG Neurosci. 2011 Jul;42(3):195-201

  נוירופידבק נמצא בשימוש קבוע במגוון בעיות. עד כה פורסמו 3 מאמרים על הטיפול בחולים עם OCD עמיד. מחקר זה בדק את השפעת הטיפול בנוירופידבק מבוסס QEEG על 36 חולים עם OCD עמיד לטיפול. המטופלים קיבלו בין 9 לבין 84 טיפולים בתדירות של 2 טיפולים ביום במשך שעה. 33 מתוך ה 36 דיווחו על שיפור ניכר, כפי שהוכח גם באמצעות שאלונים ייעודיים להפרעה טורדנית-כפייתית. 17 מהנבדקים עברו בנוסף מבחן אישיות ממוחשב (MMPI), שהדגים שיפור ניכר בכל הפרופיל הנפשי ולא רק במדדי OCD. בנוסף, 33 מתוך 36 הפגינו שיפור ניכר במדד קליני גלובלי.
  כל הנבדקים נבדקו בטווח של שנתיים וחצי לאחר תום הטיפול. נערכו שאלונים איתם ועם בני משפחתם. התברר ש 19 מתוכם שמרו על הישגי הטיפול. מחקר זה מספק עדות טובה ליעילות הטיפול באמצעות נוירופידבק בחולים עם OCD ומעודד מחקרים נוספים בתחום.