גרייה מגנטית מוחית עמוקה (Deep TMS)

עיקרון הפעולה

טיפול בגרייה מגנטית מוחית עמוקההרפואה מודרנית לא רואה הבדל מהותי בין מחלה על רקע נפשי כמו דיכאון לבין מחלה נוירולוגית דוגמת פרקינסון. בשני המקרים מדובר במחלות שנובעות מפעולה לא תקינה של אזורים מסויימים במוח. הפעלה טובה יותר של אותם אזורי מוח רלוונטים תביא לשיפור במצב החולים. כבר לפני 30 שנה לערך התברר, שגירוי מגנטי מוחי יכול להביא לשיפור במצבם של החולים. עם זאת, לאורך השנים התבררה מגבלה משמעותית של טיפול זה. הטיפול באמצעות גרייה מוחית מגנטית יוצר גירוי מוחי שטחי, בעוד שמרבית ההפרעות הניורופסיכאטריות נובעות מאי סדירות באזורים עמוקים במוח. מגבלה זו הביאה לפיתוח טכנולוגיית גרייה מוחית מגנטית עמוקה.
טכנולוגיית DEEP TMS , גרייה מגנטית מוחית עמוקה, מאפשרת להשפיע על אזורים בעומק המוח באמצעות פולסים מגנטיים. באמצעות טכנולוגיה זו ניתן לעורר או לדכא פעילות של אזורי מוח עמוקים ובכך לשנות את מהלך המחלה. במחלות דוגמת דיכאון יש לעורר אזור מסוים במוח, ואילו במחלות אחרות כמו הזיות קוליות בסכיזופרניה רוצים לדכא פעילות מוחית. הטכנולוגיה שפותחה במכון וייצמן ונרשמה כפטנט בכל העולם מאפשרת מתן טיפול חדשני באזורי מוח עמוקים באמצעות קסדה מיוחדת. כך ניתן להביא לשיפור במצבם של חולים רבים.

הטיפול

  • כל טיפול באמצעות טכנולוגיית DEEP TMS נמשך 15 עד 30 דקות.
  • יש להגיע לטיפול מדי יום במשך מספר שבועות. משך הטיפול משתנה בהתאם למצב המטופל, תגובתו לטיפול ושיקול דעתו של הרופא המטפל.
  • כל מהלך הטיפול, המטופל יושב עם אטמי אוזניים לעמעום רעש המכשיר. הקסדה מונחת על ראש המטופל במקום המתאים. בכל טיפול יוגדרו מראש קצב הפעימות ותדירותן.
  • בעת פעולת המכשיר חש המטופל תנודות קלות של הסליל על ראשו.
  • טיפול זה אינו פולשני ואינו מצריך אשפוז או הרדמה.
  • ללא תופעות לוואי ארוכות טווח.