OCD (הפרעה טורדנית-כפייתית) – תקציר מאמרים

 • שם מאמר : היעילות של טיפול באמצעות גירוי מגנטי עמוק בהפרעה אובססיבית-קומפולסיבית
  מקום פרסום : Depression and Anxiety (2015) Jun;32(6):445-50

  מטופלים רבים עם הפרעה אובססיבית קומפולסיבית (OCD) לא מגיבים לטיפולים הקיימים היום. 30-60% מהמטופלים לא מסוגלים להתמודד עם תופעות הלוואי של התרופות, או לא מגיבים לטיפול. לכן, ישנו צורך לפתח שיטות טיפול אפקטיביות ובטוחות יותר, בעיקר עבור המקרים העמידים בפני טיפולים אחרים.
  מחקרים קודמים שנעשו על גירוי מגנטי עמוק בקרב מטופלי OCD לא מצאו ירידה מספקת בסימפטומים. במחקר הנוכחי בדקו את השפעת הגירוי המגנטי העמוק באזור מוחי אחר הקשור לתכנון תנועה, ובדקו את התגובה לטיפול.
  במחקר השתתפו 10 מטופלים עם OCD , שלא אובחנו בהפרעה פסיכיאטרית נוספת. הנבדקים במחקר לא לקחו תרופות או לקחו תרופה ספציפית שהוסכם עליה מראש, וזאת על מנת שלא תהיה שונות רבה מדי בין משתתפי המחקר. בנוסף, נאמר למטופלים לא לעשות שינויים בתרופות שבועיים לפני תחילת הטיפולים ו4 שבועות לאחר הטיפול האחרון כדי לוודא שההשפעה תנבע מהטיפול באמצעות הגירוי המגנטי. כל המשתתפים בניסוי לא הגיבו לשיטות הטיפוליות הנהוגות כיום לפני שהחלו את הטיפולים בגירוי מגנטי עמוק. הטיפול שעברו נמשך 10 ימים והסימפטומים נמדדו באמצעות שאלון דיווח עצמי.
  תוצאות: כל המטופלים הראו ירידה בכ- 39% מהסימפטומים עליהם דיווחו בשאלון הOCD. השיפור הזה נשמר גם במדידה שנערכה חודש לאחר סיום הטיפולים.
  מסקנות- התוצאות של המחקר מראות כי טיפול באמצעות גירוי מגנטי עמוק באיזור החדש הינה התערבות טיפולית מתאימה בהורדת סימפטומים של OCD. עם זאת, יש לקחת בחשבון שמדובר במחקר ללא קבוצת ביקורת והמטופלים ידעו מה מטרת המחקר. חשוב לציין כי אף אחד מהמטופלים לא דיווח על תופעות לוואי מהטיפול החדש שהשתמרו לאורך זמן. • שם מאמר : מחקר מבוקר של גרייה מגנטית עמוקה לטיפול בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית
  מקום פרסום : Chinese Medical Journal 127 (4) (2014) 601-606

  הפרעה אובססיבית קומפולסיבית (OCD) הינה הפרעה פסיכיאטרית נפוצה והרסנית. הפרעה זו מאופיינת על ידי מחשבות חוזרות ונשנות או דימויים מנטאליים ועל ידי טקסים חוזרים התנהגותיים או מנטאליים. בדומה להפרעות אחרות, OCD קשורה לפעילות חשמלית בלתי תקינה במוח. על פי מחקרים, הטיפולים התרופתיים המוצעים כיום לחולי OCD אינם מביאים לתגובה מספקת אצל כ-60 אחוז מהחולים. בנוסף, רבים מאלה שנוטלים טיפול תרופתי סובלים מתופעות לוואי שונות כמו ירידה בלחץ דם, בחילות, יובש בפה, סחרחורות ועוד. לפיכך, חשוב למצוא טיפול יעיל ובטוח יותר ל-OCD.
  גרייה מגנטית מוחית (TMS) הינה טיפול חדשני, בלתי פולשני ב-OCD. טיפול מסוג זה הוכח בעבר כיעיל, כאשר הוא נעשה באזורים שונים במוח ובתדירויות גרייה שונות. מטרת המחקר הנוכחי היתה להעריך את יעילותו של טיפול TMS חזרתי מונחה EEG עבור OCD.
  במחקר השתתפו 46 נבדקים עם OCD. 25 מתוכם הוקצו לקבוצת הטיפול ו-21 הוקצו לקבוצת הביקורת אשר כללה טיפול מדומה. טרם תחילת הטיפול נרשם EEG התחלתי עבור כל נבדק ותדירות הגרייה המגנטית נקבעה בהתאם לנתוני ה-EEG של כל נבדק. כל נבדק קיבל 10 טיפולים במשך שבועיים (5 פעמים בשבוע). במדידות שנערכו בתום הטיפול וכן שבוע מסיומו, נמצא כי אצל נבדקים בקבוצת הטיפול חלה ירידה מובהקת בציוני שאלון OCD ובציוני שאלון חרדה. זאת לעומת נבדקים בקבוצת הביקורת שלא הראו ירידה. כמו כן, בתום הטיפול נמצא הבדל מובהק בציוני השאלונים OCD וחרדה בין שתי הקבוצות. לעומת זאת, הציון בשאלון דיכאון לא נמצא שונה באופן מובהק בין שתי הקבוצות בתום הטיפול, אלא רק שבוע לאחר סיום הטיפול.
  מחקר זה מאפשר להסיק כי TMS עשוי להיות טיפול יעיל ל-OCD ולחרדה הקשורה להפרעה זו. שיפור מאוחר במדד הדיכאון מצביע על כך שייתכן ומדובר בשיפור משני המופיע כתגובה לשיפור הראשוני ב-OCD ובחרדה. • שם מאמר : יעילות הטיפול באמצעות טכנולוגיית נוירופידבק מבוססת QEEG בחולים עם OCD עמיד
  מקום פרסום : Clin EEG Neurosci. 2011 Jul;42(3):195-201

  נוירופידבק נמצא בשימוש קבוע במגוון בעיות. עד כה פורסמו 3 מאמרים על הטיפול בחולים עם OCD עמיד. מחקר זה בדק את השפעת הטיפול בנוירופידבק מבוסס QEEG על 36 חולים עם OCD עמיד לטיפול. המטופלים קיבלו בין 9 לבין 84 טיפולים בתדירות של 2 טיפולים ביום במשך שעה. 33 מתוך ה 36 דיווחו על שיפור ניכר, כפי שהוכח גם באמצעות שאלונים ייעודיים להפרעה טורדנית-כפייתית. 17 מהנבדקים עברו בנוסף מבחן אישיות ממוחשב (MMPI), שהדגים שיפור ניכר בכל הפרופיל הנפשי ולא רק במדדי OCD. בנוסף, 33 מתוך 36 הפגינו שיפור ניכר במדד קליני גלובלי.
  כל הנבדקים נבדקו בטווח של שנתיים וחצי לאחר תום הטיפול. נערכו שאלונים איתם ועם בני משפחתם. התברר ש 19 מתוכם שמרו על הישגי הטיפול. מחקר זה מספק עדות טובה ליעילות הטיפול באמצעות נוירופידבק בחולים עם OCD ומעודד מחקרים נוספים בתחום.