טיפול באלצהיימר, דמנציה וירידה קוגניטיבית – תיאור מקרה

  • מ. הוא גבר אלמן בן 75 המתגורר ביחידת דיור בבית של בנו. אשתו נפטרה כשהיה בן 68. מ. היה אדם עצמאי ועסוק, שיומו היה מלא בפעילויות שונות: טיפול בבית, יציאה למועדון, טיפול בגינה ועוד. מאז שמלאו לו 71 משפחתו שמה לב להתדרדרות הדרגתית בזיכרון וביכולת הקוגניטיבית. הוא החל לחזור שוב ושוב על אותן שאלות והבית נעשה מוזנח יותר ויותר. כאשר הלך לקניות בסופר שכח לקנות פריטים רבים מהרשימה שהיה מכין יום קודם עם בנו. הבן שם לב שמ. יושב עם העיתון בידיו ולכאורה קורא בו אך בפועל בוהה בכתבות ולא ממש מבין את תוכנן. המשפחה פנתה למרפאת זיכרון באיזור מגוריה ושם אובחן מ. כסובל ממחלת אלצהיימר. הוא התחיל טיפול בתרופות לשיפור הזיכרון. לאחר כמה חודשים המשפחה דיווחה שיש לה רושם כי המצב סטטי וכי אין המשך התדרדרות אך גם אין שיפור ממשי במצב.

    לאור המצב החל הבן לחפש פיתרונות אחרים למצב. הוא נתקל במודעה שהזמינה מטופלים הסובלים מאלצהיימר להשתתף במחקר של גרייה מוחית מגנטית עמוקה של חברת BRAINSWAY. מ. נבדק במרפאה בבית החולים איכילוב, נמצא מתאים להשתתפות במחקר וקיבל 20 טיפולי גרייה מוחית עמוקה באמצעות הקסדה המגנטית שפותחה במיוחד לטיפול בחולי אלצהיימר. תוצאות המבחנים הדגימו תגובה יפה לטיפול וחל שיפור ברור בזיכרון ובריכוז. השיפור בא גם לידי ביטוי בתיפקודו בבית.

    מצבו של מ. נותר סביר משך כשנתיים. עם הזמן חלה התדרדרות קלה ומתמשכת במצבו. בשל כך המשפחה קיבלה היתר להעסקת עובד זר כמטפל. כשנתיים מתום ההשתתפות במחקר שמעו בני המשפחה, שמשרד הבריאות הישראלי אישר לבצע טיפולים שגרתיים של גרייה מוחית מגנטית עמוקה באמצעות הקסדה של חברת BRAINSWAY. המשפחה פנתה למרכז רפואי נוירוקליניק בבקשה להתחיל שוב בטיפולי גרייה מגנטית כפי שקיבל מ. עת השתתף מחקר.

    מ. עבר הערכות קוגניטיביות מדוקדקות באמצעות מבחנים סטנדרטיים. בוצעה הערכה של תיפקודי זיכרון, קשב, ריכוז ותיפקודים קוגנטיביים אחרים. מ. החל לקבל גרייה בתדירות של 3 פעמיים בשבוע. לאחר 12 טיפולים צומצמה תדירות הגרייה לפעם בשבוע למשך 3 חודשים נוספים. בסך הכל טופל במשך 4 חודשים לערך. במהלך התקופה עבר הערכות חוזרות אשר הדגימו שוב שיפור בזיכרון, בריכוז ובשאר התיפקודים הקוגנטיביים. לקראת תום הטיפול המשפחה דיווחה כי מ. מזהה שוב אנשים בסביבתו וכי חזר לדאוג לעצמו ולצרכיו. המשפחה דיווחה על כך שהוא נראה עירני יותר וחיוני יותר. גם מ. דיווח כי הוא חש, שמצב רוחו טוב יותר.  • בגיל 55 מ. שם לב לירידה משמעותית בזיכרון. מ. עבד כפקיד בחברה פרטית ולדבריו מעולם לא נזקק לרשימות ותמיד זכר את כל מה שעליו לעשות. מאז היותו בגיל 50 לערך הוא שם לב להתדרדרות בזיכרון אך ייחס זאת לגילו. הוא פנה לטיפול במרפאת זיכרון לאחר שחש שהפגיעה הקוגניטיבית מוגזמת יחסית למה שמתארים חבריו בני גילו. במרפאה הוא עבר בדיקות רבות כולל בדיקות הדמיה שהבהירו שהוא אכן פיתח תסמונת נדירה יחסית של אלצהיימר בגיל צעיר. הוא קיבל טיפול תרופתי מקובל אך לא ממש הגיב לו וסה”כ הרגיש שהוא לא מסוגל יותר לעבוד.
    במצב זה הוא פנה למרפאתנו. בדיקת ה QEEG הדגימה באופן ברור האטה מוחית שהתבטאה בירידה בתדרי אלפא ועלייה בכמות גלי התטא. בשל כך הוחל טיפול בנוירופידבק בתדירות של 2 טיפולים בשבוע. לאחר כ10 טיפולים ראשונים מ. דיווח שהוא מרגיש שמצב הזיכרון השתפר מעט אבל בני ביתו ובעיקר אשתו טענו שהם לא חשים בשום שינוי. לאור התחושות של מ. הוחלט לבצע 10 טיפולים נוספים. לאחר סדרה זו אשתו דיווחה שהיא חשה שינוי עצום. מ. עצמו דיווח שהוא חזר לעבודתו ומסתדר רוב הזמן גם ללא הרשימות אותן הוא התרגל להכין. לאחר 30 טיפולים הטיפול הופסק. כיום, לאחר שנה, מ. מגיע אחת לחודש לטיפול החזקה ושמירת ההשגים אליהם הגיע בטיפול.