טיפול באפילפסיה – תיאור מקרה

 • אתאר כאן את תוצאות הטיפול בחולה מיוחדת, מרגרט, החולה הראשונה שטופלה באמצעות נוירופידבק בשנות השבעים.
  מרגרט סבלה מאפילפסיה שנים ארוכות. למרות הטיפולים התרופתיים היא המשיכה לסבול מהתקפים על בסיס קבוע. מרגרט נהגה לכתוב יומנים מפורטים על מהלך חייה ולאור איכות הרישום הגבוהה הועברו יומניה למכוני הבריאות האמריקאים לשם מחקר על אפילפסיה. לפרנסתה עבדה מרגרט כמתכנתת מחשבים אצל חוקר בשם בארי סטרמן.
  באותה תקופה עסק בארי בחקר השינה. הוא בדק אם יוכל להשפיע על שנת החתולים על ידי הגברת סוג גלי מוח שנקראים SMR. החתולים חוברו למכשיר EEG ובכל פעם שמוחם ייצר במקרה גל SMR הם קיבלו חלב מעורבב במרק עוף. בתום מחקר התברר, שאכן איכות השינה של החתולים השתפרה.
  בשל תקלה לא צפויה השתתפו חתולים אלה גם במחקר על אפילפסיה. התברר שהחתולים שלמדו ליצר גלי SMR נעשו גם עמידים יותר לאפילפסיה.
  מרגרט, שהייתה עדה למחקר, ביקשה שבארי יילמד גם את המוח שלה ליצר יותר SMR. נבנה מכשיר מיוחד שבו נדלקה נורה ירוקה בכל פעם שהמוח של מרגרט ייצר גלים אלה. עם תחילת הטיפול חל שיפור ניכר במצבה. היא טופלה במשך מספר חודשים.
  הגרף שלהלן מתאר את מספר אירועי האפילפסיה שחוותה מרגרט במשך כ 6 שנים.
  העמודה הראשונה מתארת את מספר התקפי האפילפסיה במשך כשנה טרם לטיפול בנוירופידבק. ניתן לראות שבמרבית החודשים היו התקפים.
  שאר העמודות מתארות את מספר ההתקפים בחודשים ובשנים שלאחר הטיפול. ניתן לראות בבירור שמספר ההתקפים יורד בהתמדה כך שבשנת 1976 חוותה מרגרט התקף אפילפסיה אחד בלבד כל השנה. מרגרט קיבלה אישור להוציא רישיון נהיגה, שנמנע ממנה במשך שנים רבות.

  History