טיפול בחרדה – תיאור מקרה

 • הגיעה להתייעצות אישה צעירה בת 28 שלא ציינה בעיות מיוחדות בהתפתחות המוקדמת, אם כי לדבריה אף פעם לא הייתה מלכת הכיתה. בגיל ההתבגרות היו לה חברות קרובות, שיצאה לבלות איתן ולאורך חייה היו לה קשרים זוגיים.  גם היום היא נמצאת בזוגיות טובה.

  היא פנתה לייעוצי כיוון שהרגישה, כי מאז שוחררה מהצבא היא מתקשה להחזיק מעמד בעבודה. היא שמה לב, שכבר במהלך השירות הצבאי הופיעה אצלה חרדה רבה בסיטואציות חברתיות והיא מצאה עצמה נמנעת שוב ושוב מסיטואציות כאלה.

  היא מתארת קושי רב בעת ישיבות עם משתתפים רבים או בכל שיחה עם המנהל הישיר שלה: במצבים אלה היא פשוט נלחצת עד כדי כך, שיומיים לפני יום הישיבה השבועי היא מתחילה להיכנס לחרדה קשה בשל החשש שתצטרך לדבר בישיבה.

  היא חושבת שהיא מאוד מקצועית בעבודתה, אך עם זאת היא מפוטרת מכל מקום לאחר כמה חודשים וברור לה שהסיבה העיקרית לכך היא הרושם שהיא יוצרת. במשרד היא מתקשה ליצור קשרים חברתיים. כאשר היא רואה כמה אנשים מדברים היא פשוט קופאת ולא יכולה להשתלב בשיחה. בעבר טופלה עם ציפרלקס, אך לא הרגישה שיפור מהותי במצבה. ניסיון טיפול בויאפקס הופסק די מהר בשל תופעות לוואי קשות.

  לאחר הבדיקה הוחלט לנסות טיפול באמצעות גרייה ברזולוציה גבוהה. העדויות העולות מהמחקרים מלמדות שלמכשיר זה יתרונות רבים בטיפול במטופלים הסובלים מהפרעה זו  וכי התגובה לרוב מהירה. מחקרים רבים מלמדים שהשפעת המכשיר מתמשכת לזמן ארוך ופרופיל תופעות הלוואי מינורי.

  לאחר 5 טיפולים דיווחה על שיפור ניכר במצבה. היא הרגישה שיש לה יותר ביטחון בחברה והסיטואציות החברתיות נחוות כפחות מאיימות. הטיפול המשיך ללא שינוי עד הטיפול ה 20, משדיווחה על התחזקות הדרגתית של השפעת הטיפול.

  בפגישה תיארה מצב שבו כמה עובדים עמדו במשרד ושוחחו על חופשות בחו”ל. היא פשוט הצטרפה לשיחה, צחקה וחייכה עם כולם ואף זרקה הערה שהתקבלה באופן טבעי על ידי הקבוצה.

  בתום הטיפול הצהירה שבמצבה נוכחי היא חשה כי אינה צריכה עוד כל עזרה והיא מרגישה שלראשונה מזה שנים היא חזרה להיות האדם שהייתה עד הגיוס. • א’ היה בחור צעיר בן 24 שעסק לאורך השנים בצילום ובציור והגדיר את עצמו אמן.

  בעברו טראומה קשה: כשהיה צעיר נחשף לאירוע אלים, שבמהלכו אדם נורה לידו.

  לאחר האירוע פיתח חרדות קשות והתקשה לשהות לבד.

  בטרם גיוסו לצה”ל קיבל פרופיל 45 בשל החרדות הקשות. בצבא שירת כחייל בבסיס עורפי ויצא כל יום הביתה.

  במהלך השנים קיבל טיפולים רבים (תרופות נוגדות דיכאון וחרדה, טיפולים פסיכולוגיים וטיפולים אלטרנטיביים שונים) אך לא הרגיש שטיפולים אלה עזרו לו באופן משמעותי. הם “החזיקו לי את הראש מעל המים. לא יותר.”

  חברים הכירו לו בת זוג והם החלו לצאת. לאחר כמה חודשים בת הזוג החליטה לסיים את הקשר. היא הרגישה שהמצוקות הנפשיות שלו קשות לה והעדיפה לסיים את הקשר בשלבים ההתחלתיים בטרם מתפתחת מחוייבות עמוקה יותר.

  בעקבות פרידה זו מצבו הנפשי התדרדר מאוד והתפתח דיכאון מז’ורי עם מחשבות אובדניות.

  א’ פנה אלי והחליט לקבל טיפול באמצעות גרייה ברזולוציה גבוהה(HDS-tdcs)  ובעקבות המיפוי המוחי שעבר, כמו גם לנוכח דרגת הדיכאון החלטתי על איזור הגרייה.

  כבר לאחר שבוע א’ החל לדווח כי חל שיפור במצבו. לאחר שבועיים דיווח שהוא מרגיש טוב יותר יחסית למצבו בשנים האחרונות. הוא החל להרגיש אופטימי וחש רצון לקדם את חייו.

  לא היו לטיפול כל תופעות לוואי. לאחר 20 מפגשים החליט א’ לסיים את הטיפול.

  במפגש ביקורת כשלושה חודשים לאחר תום הטיפול סיפר שהוא מרגיש הרבה יותר טוב וכי מצבו יציב גם מבחינת הדיכאון וגם מבחינת החרדה.  הוא החליט לבנות תיק עבודות על מנת להתקבל ללימודי אומנות.

  בסיום הטיפול אמר: “אני לא מאמין כמה שנים סבלתי, וכל מה שהייתי צריך כדי להרגיש יותר טוב זה שישימו לי בטריה על הראש.” • ב. הוא גבר רווק בן 28, הסובל מחרדות קשות מאז גיל 20. עבורו כל משימה מלווה בקושי רב. הוא יכול לחשוב על משימה פשוטה במשך שעות רבות ובעל כורחו עולות בראשו תמונות ומחשבות על התקלות שעלולות להתרחש. במקביל הוא סובל רוב הזמן מכאבי כתפיים ומכאבי ראש. שנתו אינה טובה והוא מתקשה להירדם, כך שגם כשהוא מתעורר הוא מרגיש מותש וחש שלא ישן באופן מספק. ב. טופל שנים רבות בתרופות נוגדות דיכאון אך התגובה הייתה חלקית וניסיון להעלות מינון תרופתי הוביל להופעת תופעות לוואי. 
  בבדיקת QEEG בלט עודף של גלי ביתא במרכז הראש ובעקבות הבדיקה ב. טופל אחת לשבוע באמצעות טכנולוגיית נוירופידבק. לאחר 10 פגישות טיפוליות חל שיפור ניכר במצבו: הוא חש פחות מודאג והתמודד ביתר קלות עם עבודתו. כמו כן, הטיפול התרופתי הופסק. על פי בקשתו המשיך לקבל טיפול באמצעות טכנולוגיית נוירופידבק אחת לחודש כדי לשמר את מצבו הטוב. עתה, שנה לאחר תחילת הטיפול, מצבו יציב, שנתו השתפרה ובסך הכל איכות חייו כיום טובה בהרבה.

  Anx_AfterAnx_Before

  מימין, תמונת המוח בבדיקה הראשונית. ניכר עודף בגלי ביתא במרכז (צבע אדום). 
  משמאל, תמונת גלי המוח תקינה לאחר 20 פגישות טיפוליות באמצעות טכנולוגיית נוירופידבק.