טיפול במיגרנה ובכאבי ראש – תיאור מקרה

 • ע., אישה בת 32, סובלת מזה כמה שנים ממגוון סימפטומים הכוללים מיגרנה קשה, כאבי שרירים, ומבעיות לא מוסברות במערכת העיכול. 
  הסימפטום שגרם למצוקה הגדולה ביותר היה כאבי הראש. בעת ההתקפים של כאבי הראש הרגישה נימול בגופה (לפעמים מימין ולפעמים משמאל) דבר שגרם לה לחרדה קשה ולפניות חוזרות לחדר מיון. בכל הפעמים בהם נבדקה במיון כל בדיקותיה היו תקינות.   
  בעברה קיבלה מגוון גדול של תרופות נגד המיגרנה אך התגובה להם הייתה חלקית מאוד. 
  בבדיקת ה QEEG התברר שלמטופלת יש תופעה המוכרת בספרות כ “עודף גלי אלפא באונה הטמפורלית”. עיקר העודף היה בצד ימין, אם כי גם בצד שמאל הייתה עדות לבעיה. יש לדעת כי לאונות הטמפורליות חשיבות רבה בוויסות תחושות, רגשות ועוד. 
  נקבע פרוטוקול טיפולי שמטרתו איזון התיפקוד באונות הטמפורליות.
  כבר במהלך המפגש הראשון ע. חשה בשיפור. לאחר 15 דקות כאבי הראש פחתו, והקיבה נרגעה. להערכתה הסובייקטיבית המפגש הראשון הביא לשיפור של 30% במצבה. במהלך 10 המפגשים שבאו לאחר מכן השיפור הלך והתחזק. כאבי השרירים וכאבי הראש נעלמו וחל שיפור ניכר בתחושות הלא נעימות במערכת העיכול. אחד התחומים שבהם השיפור בא לידי ביטוי באופן בולט הוא השינה. ע. סבלה במשך שנים משינה לא איכותית שלפתע הסתדרה. היום, כמה חודשים לאחר תום הטיפול, ע. חשה בטוב כפי שלא חשה שנים, לדבריה.

  Migraine_BeforeMigraine_After

  בתמונות רואים את תמונת ה QEEG בטווח גלי אלפא, כאשר התמונה מימין היא לפני הטיפול, והתמונה משמאל היא לאחר עשרה מפגשי טיפול.
  צבעים מעל 2 או מתחת ל -2 מבטאים מצב חריג בהשוואה לאוכלוסיה נורמלית באותו הגיל כמו המטופלת.