טיפול בפגיעת ראש – תיאור מקרה

  • כ. היה גבר בן 35 בעת שנפגע בתאונת דרכים. כבר ביום הראשון לאחר התאונה התברר שהפך לאדם אחר. לאחר התאונה אושפז בבית החולים שם החל לנהוג באלימות כלפי הצוות המטפל. הוא הפסיק לעבוד כיוון שלא פסק מלריב עם עובדיו ולקוחותיו. כמעשה של שגרה נהג לנפץ חפצים בבית בעת התפרצויות הזעם שלו. כ. הרגיש כי איבד את הזיכרון וכל הזמן בני משפחתו הזכירו לו מה עליו לעשות ולאן עליו ללכת. מאז התאונה הוא חש גם ירידה במצב הרוח, כאבי ראש ניכרים והפרעות שינה משמעותיות. בבדיקות ההדמיה שעבר, לא אובחנה בעיה.
    לאורך שנים רבות קיבל מגוון גדול של תרופות מסוגים שונים שלא הביאו לשינוי משמעותי במצבו. כן טופל במסגרות שיקום רבות אך לא הצליח להפיק מהן תועלת עקב מצבו הנפשי והנוירולוגי.
    5 שנים לאחר התאונה, הוא הגיע לטיפול באמצעות נוירופידבק. הוא טופל פעמיים בשבוע במשך כשנה (כ 100 מפגשים). אט-אט חל שיפור במצבו. כאבי הראש פחתו, התפרצויות הזעם הפכו נדירות, הוא הצליח לישון ובעקבות השיפור בזיכרון הצליח אף לעקוב בעניין אחר תוכניות בטלוויזיה. בני ביתו דיווחו אף הם על שיפור ניכר במצבו ועל ירידה דרמטית בהתפרצויות הזעם שלו. מבחנים נוירוקוגניטיביים שנערכו טרם הטיפול ולאחריו הראו שיפור ניכר במדדי הזיכרון, הקשב הריכוז, התכנון ועוד. עתה, 6 שנים לאחר התאונה, כ. מרגיש שהוא שוב מקבל שליטה על חייו.