טיפול בטיקים ובתסמונת טורט

אם את/ה או ילדך סובלים מטיקים, את/ה בטח יודע/ת שאין הרבה טיפולים אפקטיביים, אבל אין סיבה לסבול. נוירופידבק היא שיטת טיפול שמסייעת להפחית את כמות ועוצמת הטיקים ובמקרים מסוימים אף להעלים אותם כליל.

טיפול בטיקים ובתסמונת טורט

על טיקים ותסמונת טורט

טיק הוא התכווצות בלתי רצונית של קבוצת שרירים או של שריר בודד. ישנם סוגים שונים של טיקים: טיקים קוליים, טיקים מוטוריים, טיקים פשוטים, טיקים מורכבים ועוד.
תסמונת טורט מוגדרת כהפרעה המתאפיינת בשילוב של טיקים קוליים וטיקים מוטוריים.
הטיקים אינם רצוניים אבל לסובלים מהם מידה מסויימת של שליטה בטיקים. אדם המרגיש צורך לבצע טיק יכול לעיתים להתאפק לפרק זמן מסויים אך לאחר מכן הוא ירגיש צורך עז לבצע את הטיק.
טיקים הם תוצר של מחלה (כגון תסמונת טורט), אבל ישנן גם תרופות העשויות לעורר התפרצות של טיקים. ריטלין היא דוגמא לתרופה שיכולה לגרום לתופעות לוואי של טיקים.

טיפול בטיקים ובתסמונת טורט באמצעות נוירופידבק

טיפול בטיקים ובתסמונת טורט

הטיפול באמצעות נוירופידבק בטיקים מסייע בהפחתת העוצמה וכמות הטיקים. השפעת הטיפול מורגשת תוך פרק זמן קצר יחסית והתגובה לטיפול זה זהה לגבי כל סוגי הטיקים. נוירופידבק (NeuroFeedback) היא שיטת טיפול מודרנית המאפשרת למטופל ללמד את מוחו כיצד לפעול באופן אופטימלי. לאחר פגישה במרכז לשיפור תפקודי המוח ובדיקת qEEG שמסייעת באיתור המוקד העצבי להפרעה, נקבע פרוטוקול טיפול אינדיווידואלי ומותאם אישית לכל מטופל. בדיקת qEEG איכותית וניתוח קפדני של התוצאות יסייעו להצלחת הטיפול.

 • מוכח מחקרית
 • ההשפעה נשמרת לטווח הארוך
 • הטיפול יעיל במגוון רחב של גילאים
 • 87% מהמטופלים מדווחים על הקלה בסימפטומים
 •  הטיפול נעשה בפיקוח אנשי מקצוע ומטפלים מוסמכים
 • טיפול לא פולשני ולא תרופתי

 • הטיפול עובד! צוות מקצועי מלווה ומכיר את המטופלים, והבנות במשרד, משדרות מקצועיות ואדיבות.

  ב. (מטופל לשעבר)לעוד המלצות ומכתבים ממטופלים...

 • אנשי מקצוע מדהימים, עוזרים לך בדיוק לבעיות שאתה רוצה לטפל, זמינים וקשובים בכל זמן הטיפולים

  א. (מטופל לשעבר)


 • הצוות מקצועי ואדיב. מעולם לא נתקלתי ברמה כזאת של אכפתיות, הסבר מדוייק על הטיפול וכן רמת התעניינות בתגובות שלאחר הטיפול. יישר כח!

  י. (מטופל לשעבר)


 • היחס והשרות שקיבלתי, היה מצוין, צוות חם אמפטי וקשוב, לי היה תמיד נוח לשוחח ולהתייעץ, והם עזרו לי למטרה שבאתי

  ב. (מטופל לשעבר)


תיאור מקרה של טיפול בטיקים

 • א. הגיע לטיפול בגיל 13. הוא סבל מהפרעת ריכוז וקשב. בנוסף נהג לכחכח בגרונו וכן נטה להטות את ראשו לצד שמאל באופן לא רצוני. הוא אובחן כסובל מתסמונת טורט. 

  ניסיון טיפול בקונצרטה במינון 36 מ”ג הביא לשיפור בהפרעת הריכוז והקשב אך גרם להתגברות הטיקים. מינון נמוך יותר לא עזר לבעיות הקשב וההיפראקטיביות. במקביל לקונצרטה הציעו לו לקחת תרופה בשם ריספרדל אך הוריו חששו מתופעות הלוואי של תרופה זו ופנו לטיפול באמצעות טכנולוגיית נוירופידבק.

  בוצעה בדיקת QEEG שהראתה כי במקרה זה ניתן לטפל במקביל הן בהפרעת הריכוז והקשב והן בטיקים השונים. כבר בפגישה החמישית חל שיפור ניכר במצבו והטיקים פסקו לחלוטין. הוא המשיך לקבל קונצרטה לטיפול בהפרעת הריכוז והקשב. בפגישה העשירית א. החל להתלונן על בחילות וכאבי ראש. תלונות אלה פורשו כמינון יתר של קונצרטה והמינון הופחת ל 18 מ”ג. במינון זה, הפרעת הריכוז הייתה מאוזנת לחלוטין.

  בפגישה העשרים הטיפול בקונצרטה הופסק לחלוטין. לאחר 40 פגישות א. סיים את הטיפול ללא טיקים וללא הפרעות של ריכוז וקשב.