טיפול במיגרנה

אם הלכת לרופא והתלוננת על מיגרנה, סביר להניח שהוצע לך טיפול תרופתי, אך מיגרנות הן בדרך כלל כרוניות והטיפול התרופתי מקל באופן רגעי. על מנת להפחית את כמות ועוצמת המיגרנות לטווח הארוך כדאי להיעזר בטיפולי נוירופידבק.

 טיפול במיגרנה וכאבי ראש ללא תרופות

טיפול במיגרנה

על מיגרנות וכאבי ראש

מיגרנה היא מחלה נוירולוגית המתאפיינת בכאבי ראש עזים ביותר, שבשיאם משביתים לרוב את הסובלים מהם.
התקפת מיגרנה נמשכת עד שלושה ימים ומתלוות אליה תחושות בחילה ואי-סיבולת לאור ורעש. מיגרנה נפוצה פי 3 יותר בקרב נשים.

 

 

טיפול במיגרנה באמצעות טכנולוגיית נוירופידבק

טיפול במיגרנה

טיפולי נוירופידבק הוכחו כיעילים בהקלה בתסמינים של המיגרנה ואף בריפוי מוחלט, ללא כל שימוש בתרופות. נוירופידבק (NeuroFeedback) היא שיטת טיפול מודרנית המאפשרת למטופל ללמד את מוחו כיצד לפעול באופן אופטימלי. באמצעות נוירופידבק ניתן לטפל בהצלחה רבה באנשים הסובלים מכאבי ראש ומיגרנות ולהפחית באופן משמעותי את כמות ההתקפים ועוצמתם לאורך זמן.

 • מוכח מחקרית
 • ההשפעה נשמרת לטווח הארוך
 • הטיפול יעיל במגוון רחב של גילאים
 • 87% מהמטופלים מדווחים על הקלה בסימפטומים
 •  הטיפול נעשה בפיקוח אנשי מקצוע ומטפלים מוסמכים
 • טיפול לא פולשני ולא תרופתי

 • הטיפול עובד! צוות מקצועי מלווה ומכיר את המטופלים, והבנות במשרד, משדרות מקצועיות ואדיבות.

  ב. (מטופל לשעבר)תיאור מקרה של טיפול במיגרנה

 • ע., אישה בת 32, סובלת מזה כמה שנים ממגוון סימפטומים הכוללים מיגרנה קשה, כאבי שרירים, ומבעיות לא מוסברות במערכת העיכול. 
  הסימפטום שגרם למצוקה הגדולה ביותר היה כאבי הראש. בעת ההתקפים של כאבי הראש הרגישה נימול בגופה (לפעמים מימין ולפעמים משמאל) דבר שגרם לה לחרדה קשה ולפניות חוזרות לחדר מיון. בכל הפעמים בהם נבדקה במיון כל בדיקותיה היו תקינות.   
  בעברה קיבלה מגוון גדול של תרופות נגד המיגרנה אך התגובה להם הייתה חלקית מאוד. 
  בבדיקת ה QEEG התברר שלמטופלת יש תופעה המוכרת בספרות כ “עודף גלי אלפא באונה הטמפורלית”. עיקר העודף היה בצד ימין, אם כי גם בצד שמאל הייתה עדות לבעיה. יש לדעת כי לאונות הטמפורליות חשיבות רבה בוויסות תחושות, רגשות ועוד. 
  נקבע פרוטוקול טיפולי שמטרתו איזון התיפקוד באונות הטמפורליות.
  כבר במהלך המפגש הראשון ע. חשה בשיפור. לאחר 15 דקות כאבי הראש פחתו, והקיבה נרגעה. להערכתה הסובייקטיבית המפגש הראשון הביא לשיפור של 30% במצבה. במהלך 10 המפגשים שבאו לאחר מכן השיפור הלך והתחזק. כאבי השרירים וכאבי הראש נעלמו וחל שיפור ניכר בתחושות הלא נעימות במערכת העיכול. אחד התחומים שבהם השיפור בא לידי ביטוי באופן בולט הוא השינה. ע. סבלה במשך שנים משינה לא איכותית שלפתע הסתדרה. היום, כמה חודשים לאחר תום הטיפול, ע. חשה בטוב כפי שלא חשה שנים, לדבריה.

  Migraine_BeforeMigraine_After

  בתמונות רואים את תמונת ה QEEG בטווח גלי אלפא, כאשר התמונה מימין היא לפני הטיפול, והתמונה משמאל היא לאחר עשרה מפגשי טיפול.
  צבעים מעל 2 או מתחת ל -2 מבטאים מצב חריג בהשוואה לאוכלוסיה נורמלית באותו הגיל כמו המטופלת.


תקציר מאמרים בנושא מיגרנה

 • שם מאמר : נוירופידבק מונחה QEEG לחולים עם התקפי מיגרנה חוזרים
  מקום פרסום : Journal of Clinical EEG & Neuroscience, January, 2011

  במחקר זה השתתפו 71 מטופלים בין הגילאים 17-62, הסובלים מהתקפי מיגרנה חוזרים ללא אאורה. 
  25 היו עם טיפול תרופתי מקובל ושימשו כבקרה. 46 בחרו לקבל טיפול באמצעות נוירופידבק. 
  בשלב הראשון בוצעה בדיקת QEEG שהגדירה את טיב הבעיה ומיקומה. לכל החולים היה עודף משמעותי של גלי ביתא גבוהים, אם כי מיקום הגלים השתנה בין המטופלים. לאחר מכן הם קיבלו כ 24 טיפולי נוירופידבק. 
  תוצאות המחקר הראו שבקבוצה שטופלה באמצעות נוירופידבק, 54% מהמטופלים חוו הפסקה מוחלטת של ההתקפים. עוד 39% מהמטופלים חוו שיפור רב (ירידה של מעל 50% בכמות ההתקפים), 4% חוו שיפור קל, מטופל אחד לא הגיב לחלוטין. 
  מאידך בקבוצה שקיבלה טיפול תרופתי רק 8% חוו שיפור משמעותי של מעל 50% בהתקפים ואף לא אחד הגיע למצב שבו הוא היה ללא התקפי מיגרנה כלל. בנוסף 68% חוו הקלה מסויימת בכמות ההתקפים (ירידה של פחות מ 50%).