טיפול בהפרעת קשב וריכוז באמצעות טכנולוגיית נוירופידבק

כל הורה לילד עם הפרעת קשב וריכוז מכיר את התמונה הבאה:
מחד, הילד יכול לשבת מול משחק מחשב במשך שמונה שעות ברציפות ללא הפסקת אוכל או שתיה וכשמדברים אליו, אין כל תגובה. הילד מנסה שוב ושוב להצליח במשחק, גם אם הוא חווה בתחילה כישלונות. כאן מפגין הילד יכולת ריכוז גבוהה מאוד. אולם אותו הילד לא מסוגל לשבת עשר דקות ברציפות כשהוא מכין שיעורי בית. הוא רוצה הפסקה לאחר חמש דקות, מפגין אי שקט תנועתי ולאחר כעשר דקות מתפרץ בזעם ופורש. כאן הוא מפגין חוסר ריכוז וסף תסכול נמוך מאוד.

נשאלת השאלה, כיצד מתיישבות שתי ההתנהגויות המנוגדות הללו אצל אותו הילד עם הפרעת קשב וריכוז. ובכן, הבעיה העיקרית של הסובלים מהפרעת קשב וריכוז מתמקדת בוויסות המוחי של קשב, ריכוז, כעסים, תסכולים, שינה, עוצמת דיבור, מצב רוח ועוד.
חוסר הוויסות נובע מתיפקוד לקוי של גלי המוח בחלק הקדמי של המוח. 

הטיפול בהפרעת קשב וריכוז

הטיפול בהפרעת קשב וריכוז מתחלק לשלוש קבוצות עיקריות:

  1. תרופות – תרופות רבות כגון ריטלין, קונצרטה ותרופות אחרות הפועלות על מנגנונים של שחרור מושהה, מייעלות את התפקוד של החלק הקדמי של המוח למשך זמן קצר. כל עוד התרופה פעילה, אנו רואים שיפור בסימפטומים השונים של ההפרעה. 
    יעילות התרופות הוכחה במחקרים רבים וכיום ידוע כי 60% מהמטופלים לערך יגיבו לטיפול זה במידה זו או אחרת. ישנם לא מעט מטופלים שאינם מגיבים לטיפול או מפתחים תופעות לוואי.
  2. טיפולים אלטרנטיביים – רבים שמעו על שיפור ניכר בילדים עם הפרעת קשב וריכוז בעקבות טיפול אלטרנטיבי. עם זאת, טיפולים אלה לא נחקרו בדרך כלל באופן מסודר ואין הוכחה מוצקה ליעילותם. כמו כן, לא ידוע אם השפעת הטיפולים היא מעבר לאפקט פלסבו הקיים בכל טיפול (כולל בטיפול תרופתי). עד היום לא הוכיחו טיפולים אלה יכולת להשפיע באופן חיובי על פעילות המוח. לכן לא ניתן להסיק על השפעה של טיפולים אלה בהפרעת קשב וריכוז.
  3. טיפול בנוירופידבק – טיפול לא תרופתי, המבוסס על עקרונות בסיסיים של מדעי המוח. יעילותו זהה לזו של התרופות ואף עולה עליהן, וההוכחות ליעילותו והשפעתו על המוח פורסמו בעיתונים המובילים ברפואה.

טיפול באמצעות טכנולוגיית נוירופידבק

נוירופידבק (NeuroFeedback) היא שיטת טיפול מודרנית המאפשרת למטופל לאמן את מוחו לפעול באופן אופטימלי. 
מוח האדם מייצר באופן קבוע אותות חשמליים בתדרים שונים, בעוצמות שונות ובאזורים שונים. כאשר אדם סובל ממחלה או הפרעה מסוימת, הפעילות המוחית שלו באיזורים מסוימים של המוח אינה תקינה. 
בעזרת נוירופידבק, ניתן לאמן את המוח לעבוד בצורה תקינה, ובכך מביאים להקלה משמעותית בסימפטומים מסבי סבל.
מדובר בטיפול לא פולשני וללא תרופות.
הטיפול מתבסס על עקרון של לימוד בעזרת משוב: המטופל צופה בסרט לבחירתו. המחשב קורא את פעילות גלי המוח של המטופל בעת הצפייה, ומתגמל את המוח בכל פעם שהפעילות החשמלית המוחית תקינה. כאשר הפעילות תקינה, רואה המטופל את הסרט באופן חד וברור. כאשר המחשב מזהה פעילות בלתי רצויה, נראה הסרט באופן חשוך, קטן או מטושטש. כך, באמצעות חיזוק חיובי, לומד המוח לעבוד בצורה מיטבית.

יתרונות הטיפול באמצעות טכנולוגיית נוירופידבק לעומת טיפול תרופתי

הטיפול בהפרעת קשב וריכוז באמצעות טכנולוגיית נוירופידבק שונה מטיפול בעזרת תרופות בכמה מובנים:

  1. הטיפול באמצעות טכנולוגיית נוירופידבק משפר את מכלול בעיות הוויסות ולא רק את ויסות הקשב והריכוז. לדוגמה, מטופלים חווים לרוב שיפור משמעותי באיכות השינה המאפיינת אנשים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז, וזאת בניגוד לתרופות שלעיתים מחמירות את בעיית השינה.
  2. הטיפול בעזרת נוירופידבק מותאם אישית למטופל, ולכן סיכויי ההצלחה גבוהים בהשוואה לטיפול תרופתי.
  3. הטיפול בעזרת נוירופידבק משפיע כל הזמן ולא רק במשך כמה שעות ביום.
  4. השפעת הטיפול בעזרת נוירופידבק מתמשכת שנים רבות ולא חולפת לאחר תום הטיפול.

ההוכחות ליעילות הטיפול בהפרעת קשב וריכוז באמצעות טכנולוגיית נוירופידבק

עד היום התפרסמו מאות מחקרים על אלפי ילדים ומבוגרים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז שטופלו באמצעות טכנולוגיית נוירופידבק. להלן כמה מהם:

בשנת 1995 פורסם המאמר הראשון שבו בדקו ילדים שסבלו מהפרעת קשב וריכוז. מחציתם טופלו באמצעות נוירופידבק ומחציתם קיבלו ריטלין. תוצאות המחקר הראו שלאחר הטיפול בנוירופידבק, כל מדדי הריכוז והקשב בקרב שתי הקבוצות היו זהים. המסקנה היתה שטיפול זה יעיל כמו הטיפול בריטלין להפרעת קשב וריכוז.

בשנת 2003 פורסם מאמר שדיווח על מעקב ארוך טווח לאחר טיפול בנוירופידבק בילדים עם הפרעת קשב וריכוז, שהוכיח כי הישגי הטיפול נשמרים גם 10 שנים מתום הטיפול, וזאת בניגוד לריטלין, שהשפעתו חולפת לאחר יום.

בשנת 2007 פורסם מאמר בעיתון הילדים החשוב ביותר בעולם המערבי (Pediatrics), שעל סמך תוצאותיו ממוקם טיפול בנוירופידבק באותה דרגת יעילות כמו ריטלין. 

בשנת 2010 פורסם מאמר חשוב ביותר, שהראה כי הטיפול בנוירופידבק מתקן את הפעילות המוחית של ילדים עם הפרעת קשב וריכוז, וכי לאחר הטיפול, מוחם פועל בצורה תקינה וזאת בניגוד למצב טרם לטיפול. במחקר זה השתמשו בהדמיה מגנטית תיפקודית (fMRI) כדי להוכיח את השפעת הטיפול.

לסיכום

הטיפול באמצעות טכנולוגיית נוירופידבק הוא טיפול מודרני המבוסס על עקרונות מדעיים מוצקים של חקר המוח. הטיפול הוכיח יעילות רבה מאוד בטיפול בהפרעת קשב וריכוז המשתמרת לאורך שנים, ועד היום פורסמו מאות מאמרים מדעיים שהוכיחו את יעילותו. בנוסף, ניתן לראות מדדים שונים שבהם טיפול בעזרת נוירופידבק עדיף על טיפול תרופתי. 

הכותב – ד”ר דורון תודר, פסיכיאטר מומחה,