אפילפסיה – תקציר מאמרים

 • שם מאמר : מטאנליזה של טיפול בביופידבק מבוסס EEG (נוירופידבק) בטיפול באפילפסיה
  מקום פרסום : Clinical EEG and Neuroscience. Jul 2009; 40, 3; ProQuest Health and Medical Complete

  מחקר זה בחן את כל המאמרים שהתפרסמו משנת 1970 ועד 2005 בנושא טיפול באמצעות נוירופידבק בחולי אפילפסיה. החוקרים כללו במחקר אך ורק מאמרים שבהם דווח על שינוי במספר ההתקפים של כל חולה בנפרד. מרבית החולים שהשתתפו במחקרים אלה סבלו מאפילפסיה עמידה לטיפול תרופתי. תוצאות המחקר הראו כי 74% מהחולים דיווחו על ירידה משמעותית במספר ההתקפים בתום המחקר. לסיכום הצביעו החוקרים על התוצאות המרשימות של טיפול באמצעות נוירופידבק בחולים עמידים לטיפול תרופתי.

  מחקר זה חשוב, כיוון שבהיותו מטאנליזה הוא מסכם מחקרים רבים מסוגים שונים שנערכו באותו התחום ומסיק מסקנות מקיפות מתוצאות כל המחקרים גם יחד. • שם מאמר : שינוי בפוטנציאלים מוחיים איטיים בחולים עם אפילפסיה עמידה: מחקר מבוקר
  מקום פרסום : Epilepsia. 2001 Mar;42(3):406-16

  במחקר זה טופלו חולים עם אפילפסיה עמידה באמצעות נוירופידבק מסוג “פוטנציאלים איטיים” במשך חמישה שבועות. חולים אלה הושוו לשתי קבוצות ביקורת: האחת טופלה בביופידבק נשימתי, השניה טופלה באמצעות תרופות מודרניות לאפילפסיה יחד עם הדרכה פסיכוסוציאלית. החולים היו בגילאים 14-45 ולכל אחד מהם היו לפחות 2 התקפים בחודש.

  המעקב נמשך שנה ובסיומו נבדקו מספר ההתקפים אצל כל נבדק. התוצאות העיקריות הראו, שבקבוצת התרופות ובקבוצת הנוירופידבק היתה ירידה ניכרת במספר ההתקפים. לא היה שינוי כזה בקבוצה שטופלה עם ביופידבק. בין שאר המדדים שנמדדו במחקר היו מידת האינטיליגנציה (IQ) טרם למחקר ולאחר שנה. התברר שרק בקבוצת הנוירופידבק היה שיפור משמעותי ב IQ יחסית למצב טרם לתחילת המחקר. ממצא מרשים זה חוזר על עצמו גם במחקרים על ילדים עם הפרעות ריכוז וקשב, כלומר הטיפול בנוירופידבק מעלה אינטיליגנציה.

  חשיבותו של מחקר זה היא כפולה: מדובר במחקר מבוקר בו חולים טופלו באמצעות נוירופידבק בהשוואה לתרופות מודרניות ולטיפול אחר (ביופידבק). נקודה שניה היא העובדה, שהשגי הטיפול בנוירופידבק החזיקו מעמד שנה מתום הטיפול בלא צורך בטיפולים נוספים מעבר לחמישה שבועות של טיפול, בעוד שחולים אשר קיבלו תרופות המשיכו לקחת אותן כל העת.