פגיעת ראש – תקציר מאמרים

 • שם מאמר : האם טיפול נוירופידבק יכול לצמצם את השינויים המוחיים שנגרמים עקב פגיעות ראש?
  מקום פרסום : NeuroRehabilitation, September 18,2014

  מחקרים בעבר מצאו כי נוירופידבק יכול לשפר תפקוד קוגנטיבי וויסות מוחי בקרב מטופלים עם פגיעת ראש. המטרה של מאמר זה לבדוק את השינויים במבנה ותפקוד המח לאחר הטיפול.
  במחקר השתתפו שני מטופלים עם פגיעת ראש בדרגה בינונית, גבר בן 20, וילדה בת 12. למטופלים היו יותר משבעה סימפטומים האופיינים לזעזוע מח: כאבי ראש, סחרחורות, חוסר יכולת להתרכז, התקפי זעם, עייפות, פגיעה בזיכרון וקושי עם רעשים חזקים ואור חזק. בנוסף, במבחנים שהועברו להם נמצא שהתפקוד הקוגנטיבי שלהם היה פגוע.
  כחלק מהמחקר, המטופלים עברו 20 טיפולים של נוירופידבק, 3 פעמים בשבוע במשך חודשיים. העבירו להם מבחנים, בדקו את כמות הסימפטומים שלהם, וערכו להם סריקתMRI של מבנה המח לפני ואחרי הטיפול.
  תוצאות- לאחר הטיפול הציונים במבחנים כדוגמאת תפקוד מוטורי וזיכרון השתפרו, וגם מספר הסימפטומים ירד. יתר על כן, לאחר הטיפול מצאו שינויים במבנה המח שהיה פגוע כתוצאה מפגיעת הראש. השינויים במבנה המח כללו קשרים חדשים בין איזורים במח שנפגעו, ועלייה בנפח המח.
  לסיכום, טיפול הנוירופידבק הוביל לשינויים משמעותיים במבנה ותפקוד המח בקרב מטופלים צעירים עם פגיעת ראש בדרגה בינונית. • שם מאמר : השוואה בין אסטרטגיות שיקומיות בקרב פגועי ראש: שימוש במחשב, אסטרטגיות קוגנטיביות, תרופות ונוירופידבק
  מקום פרסום : Appl Psychophysiol Biofeedback (2008) 33:101–124

  מאמר זה הינו מאמר סקירה בו נאספו מחקרים רבים מתחום השיקום של פגועי הראש. הנתונים מכל המחקרים הוזנו לבסיס נתונים וממנו הוסקו מסקנות. 
  נבחרו מאמרים בתחום השיקום של פגועי הראש בהם היה שימוש באחת מ 4 האסטרטגיות השיקומיות הבאות: טיפול תרופתי, טיפול באמצעות מתן אסטרטגיות קוגנטיביות, שימוש בתוכנות מחשב וטיפול באמצעות נוירופידבק. 
  נבדק מכלול גדול של מאפיינים קוגנטיביים (זיכרון לצורותיו השונות, תכנון ועוד).
  עפ”י מסקנות המאמר, ישנם תחומים בהם השיקום באמצעות נוירופידבק עדיף על כל שיטה אחרת (למשל זכירה לאחר קריאת קטע) ויש תחומים בהם שיטות אחרות עדיפות (למשל זכירת אוצר מילים). בסך הכל במרבית התחומים הטיפול באמצעות נוירופידבק היה עדיף על השיטות האחרות. כותבי המאמר ממליצים על שילוב הטיפול בנוירופידבק בשיקום פגועי הראש.